07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » RTE Bin Euroya Askerliği Onayladı
RTE Bin Euroya Askerliği Onayladı

RTE Bin Euroya Askerliği Onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizle askerlik bedelini bin euroya düşüren kanun değişikliğini onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderdi.

AKP’li vekillerin imzasıyla verilen önergeyle dövizle askerlik bedeli 6 bin euro’dan bin euroya düşürülmesi istenmiş, öneri  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmişti.

Erdoğan dövizle askerlik kanununu onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 6661 sayılı ‘Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile 6662 sayılı ‘Dünya Ticaret Örgütünü Kuran Marakeş Anlaşmasını Tadil Eden Protokol ile Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’u onayladı. Askerlik Kanunu’nda yapılan değişiklikte dövizli askerlik bedeli bin Euro’ya indirilmiş oldu.

Yasaya göre; yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin euro yerine bin euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin euro’yu defaten ödeyecek.