07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Obama Olmaz, Biden Verelim
Obama Olmaz, Biden Verelim

Obama Olmaz, Biden Verelim

Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’ye gidecek Erdoğan’ın Obama ile görüşme talebi reddedildi. Talebin reddedilme gerekçesini Wall Street Journal yazdı. Gazeteye göre Obama Erdoğan’ın “Türkiye demokrasisini kendi hedefleri için çürüttüğü” nü düşünüyor.

ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal , Obama’nın Erdoğan’la ikili görüşmeyi reddetmesi, Türkiye’deki “muhalefete ve Kürt isyancılara yönelik baskılar konusundaki endişelerini‘” yansıtıyor.

Erdoğan İle Biden Görüşecek

ABD yetkililerile görüşen gazete,  Obama’nın “Türklerce finansmanı yapılan Maryland’daki camiyi beraber açma teklifini reddettiğini ve Türk muhatabı ile birebir resmi görüşme planları bulunmadığını” yazdı. Türk yetkililerin aylardır Washington’daki buluşmayı ayarlamaya çalıştığı, ancak Beyaz Saray’ın Obama yerine yardımcısı Joe Biden’ın Erdoğan ile görüşmesine karar verdi.

“Erdoğan Kendi Hedefleri İçin Demokrasiyi Çürüttü”

Obama ve Erdoğan’ın kasımdaki G-20 zirvesinde buluştuğunu, şubatta telefonda görüştüğünü hatırlatan yetkililer, “Başkan çok az dünya lideriyle bu kadar düzenli görüşüyor. Erdoğan dışlanmıyor” dese de uzmanların görüşü farklı.

Center for American Progress düşünce kuruluşundan Max Hoffman:

-Beyaz Saray Erdoğan’a hoşgeldin demediğini gösteriyor. Erdoğan’ın Türkiye demokrasisini kendi kişisel hedefleri için çürüttüğü” kanaati hâkim. Mart 2010’da yine Washington’da yapılan nükleer zirvede o dönem başbakan olan Erdoğan, Obama ile hem ikili, hem de dönemin Brezilya lideri Lula da Silva’yla birlikte üçlü görüşme yapmıştı. Bu kez cumhurbaşkanı olarak zirveye katılan Erdoğan’a, daha uçağa binmeden Obama’nın kendisini görmeyeceği WSJ üzerinden iletildi. Görünen o ki beklentiler yükselmesin isteniyor.

 

Soner Çağatay (Washington’daki Yakın Doğu Çalışmaları düşünce kuruluşu uzmanı):

– Gezi’nin bastırılış biçimi, basın özgürlüğüne karşı adımlar ve Mısır ile Suriye gibi ülkelerde Türkiye’nin İslamcıları destekleyen politikaları, Obama’nın Erdoğan’a duyduğu empatik muhabbeti ciddi biçimde aşınmaya uğrattı.

Cenk Sidar (Washington merkezli Sidar Global’ın başkanı):

– Bu ilişkinin kötüye doğru evrimi AKP’nin demokrasi ve özgürlükler konusundaki tavrıyla ilgili. Obama’nın en güvendiği 5 liderden “fiyasko” olarak adlandırdığı ve görüşme taleplerini reddettiği bir lidere dönüşmek Gezi sürecinden sonraki politikalarla ayrı düşünülemez. BAKP’nin Gezi sonrası dönemde gayri-resmi kanallar üzerinden ABD’yi kendi seçmenini kemikleştirmek için bir ‘düşman’ olarak pozisyonlanması da var.