07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Erdoğan İstenmeyen Misafir”
“Erdoğan İstenmeyen Misafir”

“Erdoğan İstenmeyen Misafir”

Nükleer Güvenlik Zirvesi için Mart ayı sonunda Washington’u ziyaret etmesi beklenen  Tayyip Erdoğan için ABD eski dış işleri görevlisi ve Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) uzmanı  Alan Makovsky ile görüşen Amerikanın Sesi’nden Kasım Cindemir, , Makovsky’nin “Erdoğan, Washington’a gelmesi pek de istenmeyen bir misafir” dediğini söyledi.

 

Tayyip Erdoğan’ın, Başkan Obama’nın düzenlediği Nükleer Zirve’ye katılmak için ay sonunda Washington’a gitmesi, Ankara’nın, demokrasi, insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü alanlarında Amerikan medyası tarafından sert şekilde eleştirildiği bir döneme denk geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı resmi açıklamalarda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeleri rahatsız edici bulduğunu belirtti.

“Washington’a gelmesi pek de istenmeyen bir misafir”

Amerika’nın Sesi’nden Kasım Cindemir’e konuşan, eski ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi ve Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) uzmanı Alan Makovsky, Erdoğan’ın “Washington’a gelmesi pek de istenmeyen bir misafir” olacağını savundu.

-Beyaz Saray’ın bazı kararlar vermesi lazım. Başkan Obama, Erdoğan ile ikili bir görüşme yapacak mı? Yaparsa, Türkiye’de özgürlükler alanındaki kısıtlamaları gündeme getirecek mi? gibi sorular var.  ABD’nin stratejik anlamda Türkiye’ye ihtiyacı var ama öteyandan, Erdoğan ile ilişkiler Washington’a giderek rahatsızlık vermeye başladı

“Gezi’den sonra otoriter eğilimleri ortaya çıktı”

Alan Makovsky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı protestolarından sonra değişmeye ve otoriter eğilimlerinin öne çıkmaya başladığını savundu. Makovsky, Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünün “kötü bir noktada” olduğunu söyledi, ancak sığınmacı krizi ve IŞİD ile mücadeleye katkısı nedeniyle Batı’nın Ankara’ya yönelik eleştirilerini kısıtlı tuttuğunu söyledi.