07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Van Münüt ! Türkiye İsrail’e NATO Vetosundan Vazgeçti
Van Münüt ! Türkiye İsrail’e NATO Vetosundan Vazgeçti

Van Münüt ! Türkiye İsrail’e NATO Vetosundan Vazgeçti

Türkiye, Gazze’ye ambargoyu kaldırtamadı ama İsrail’in Aşdod limanına yardım gitmesine ‘evet’ dedi. İsrail’in Hamas ofisinin kapatılması talebine Türkiye “Kapatmayız, tehdidi önleriz” tutumunu sürdürdü. İsrail dün temsilcilik açmak için NATO’ya gitti.

İsrail ile 6 yıldır Gazze ambargosunu delme ısrarını sürdüren Ankara, sonunda bu hayaline veda etti.

Gazze ambargosu kalkmadı ama Türkiye İsrail’e Elektrik ve Su yardımına “Evet” dedi

Gazze’ye Türkiye’den bir koridor açarak ambargoyu delmeyi öngören planının aksine, İsrail’in Aşdod limanına Türkiye’den elektrik, su, inşaat malzemesi gibi yardımın götürülmesine Türkiye ‘evet’ dedi. Müzakerelerin 26 Haziran’da Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı’nın Temsilcisi Joseph Ciechanover’ın mutabakat metnine imza atmasıyla sonlanması bekleniyor. Eş zamanlı olarak iki ülke dışişleri bakanlıkları mutabakatı dünyaya duyuracak.

Hamas Ofisi dışında İsrail ile pürüz kalmadı

Son pürüz hâlâ Hamas. Üst düzey Hamas yöneticisi Salih Ariri’nin Türkiye’den çıkartılmasına karşın İsrail, Başakşehir’deki Hamas ofisinin kapatılmasını istiyor. Türkiye ise “Hamas’ı terörist kabul etmiyoruz; ofisi kapatmayız ama İsrail’e karşı faaliyete izin verilmemesini sağlarız” diyor.

Türkiye İsrail’e NATO vetosundan vazgeçti

Türkiye’nin vetosunu kaldırmasıyla İsrail’in NATO’da açacağı temsilcilik için İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, dün ittifak merkezine gitti. Rivlin ile Genel Sekreter Jens Stoltenberg işbirliği açıklaması yaptı.