07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mustafa Koç Hayatını Kaybetti
Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, Amerikan Hastanesi çıkışında yaptığı açıklamada, kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un hayatını kaybettiğini açıkladı. Ulusoy, “Çok üzgünüz, canımız kadar sevdiğimiz bir insanı kaybettik.” dedi.

Yımaz Ulusoy’un ardından Amerikan hastanesi’nden de bir açıklama geldi. Hastane’den yapılan açıklamada Mustafa Koç’un hayatını kaybettiği belirtildi.

İşte Amerikan Hastanesi’nden yapılan açıklama:

“Sayın Mustafa Koç’u hem Beykoz Devlet Hastanesi’nde hem de Amerikan Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen evinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Hepimizin başı sağolusun. Söyleyeceğim tek kelime bu. Spekülasyonlara cevap vermek istemiyorum. Söylediğim tek net şey şu: Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu maalasef buraya da getirmemize rağmen kendisini kalp krizi sonucu kaybettik. Sabah 7 sularında olay oldu. Yaklaşık 4 saat müdahale edildi. Hepimizin başı sağolusun. Yaklaşık yarım saat önce..”

Cenaze Pazar Günü

Koç Holding Mustafa koç’un cenaze töreni ile ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada şöyle denildi; “Yönetim Kurulu Başkanımız merhum Mustafa V. Koç’un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedilecektir. Taziyeler, 22 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle 7 gün boyunca Elmadağ Divan Oteli’nde saat 16.00 – 19.00 arası kabul edilecektir”

Mustafa Koç Kimdir?

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Vehbi Koç, 1960 doğumlu olup Koç ailesinin 3. kuşak üyesi idi.

ABD’de George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Koç, çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta başladı. Şirkette müşavir olarak çalışan Koç, ardından Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1992’de Koç Holding’e geçerek sırası ile Başkan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 4 Nisan 2003’ten bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı idi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyesi olan Mustafa Koç, Genç Başkanlar Organizasyonu’nda, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer aldı. Bilderberg Toplantıları Yürütme Kurulu Üyeliği de bulunan Koç, 2005’te İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirildi.

Mustafa Vehbi Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kurumlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi idi.

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Koç, golf, binicilik, havacılık ve Scuba’ya meraklısı idi. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi olan Koç, İstanbul Golf Kulübü’nün başkanlığını yürüttü