07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Müslüman Kardeşler Terör Örgütüdür”
“Müslüman Kardeşler Terör Örgütüdür”

“Müslüman Kardeşler Terör Örgütüdür”

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Müslüman Kardeşler teşkilatının terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarıyı kabul etti

“Müslüman Kardeşler’in Terör Örgütü Olarak Tanımlanması Yasası 2015” yasası Cumhuriyetçi bir temsilci tarafından hazırlanhazırlanmıştı.  Tasarı Cumhuriyetçilerin desteği sonucu 10’a karşı 17 oyla kabul edildi.

“Müslüman Kardeşler Ulusal Güvenliğe Tehdit”

Komisyon Başkanı Bob Goodlatte ise Müslüman Kardeşler’in ABD için “büyük bir tehlike ve ulusal güvenliğe tehdit” oluşturduğunu savundu. Tasarıyı Temsilciler Meclisi’ne sunan Kongre üyesi Mario Diaz-Balart ise Müslüman Kardeşler’i “küresel bir tehdit” olarak tanımladı ve yaptırım uygulanmasını istedi.

Mısır ve Suudi Arabistan Örneği

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak tanımlamasını isteyen tasarıda Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerin Müslüman Kardeşler’i terör örgütü olarak kabul ettiği belirtildi.

Tasarının hayata geçebilmesi için 2 aylık bir süreç var

Yasa tasarısının Adalet Komisyonundan geçmesinden sonra Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gelmesi bekleniyor. Meclisin çoğunluk lideri tasarıyı gündeme alırsa Genel Kurulda tasarı görüşülüp oylanacak. Tasarı buradan da geçerse Senato’da ele alınacak ve burada da onaylanırsa yasa olarak imzalaması için ABD Başkanı Barack Obama’nın önüne gidecek. Obama’nın tasarıyı veto etme hakkı bulunuyor. Ancak Obama yasa olarak imzalarsa ABD Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesi ve Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak ilan edilip edilmeyeceğine tasarıdaki ifade gereği 60 gün içinde karar vermesi gerekiyor. Bakanlığın Müslüman Kardeşler’i terör örgütleri listesine dahil etmemesi halinde ise neden böyle bir karar alındığına dair Kongre’ye rapor göndermesi gerekiyor.