07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Cihatçılar Bomba Malzemelerini Türkiye’den Alıyor”
“Cihatçılar Bomba Malzemelerini Türkiye’den Alıyor”

“Cihatçılar Bomba Malzemelerini Türkiye’den Alıyor”

Çatışma bölgelerindeki silah ve mühimmatın dolaşımı üzerine araştırma yapan AB’nin desteklediği CAR kuruluşu, Suriye ve Irak’taki IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin, patlayıcı yapımı için ihtiyaç duyduğu malzemelerin büyük kısmını Türkiye üzerinden sağladığını iddia etti.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, CAR (Conflict Armament Research) hazırladığı raporunda, aralarında kimyasal ve elektronik malzemeler ile gübre ve kabloların da bulunduğu, bomba yapımında kullanılan malzemelerin birçoğunun, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere Türkiye üzerinden girdiğini öne sürdü.CAR’ın raporuna göre, kaçakçılığın artmasıyla IŞİD’in eline geçen malzemelerin de çeşitlenip arttığı, örgütün giderek daha komplike ve güçlü patlayıcılar hazırlayabiliyor.

IŞİD Yeni Bombalar Geliştiriyor

Avrupa Birliği’nin de fon sağladığı CAR kuruluşunun raporu, Suriye ve Irak’ta kullanılan el yapımı patlayıcıların 20 ay boyunca incelenmesi sonucu yazıldı.
CAR’ın başkanı James Bevan, IŞİD’in eline geçen farklı malzemelerle sürekli yeni patlayıcılar denediğini, Suriye ve Irak’ta el yapımı patlayıcı kullanımının geçmişteki çatışmalarla kıyaslandığında çok daha büyük boyutta olduğunu söylüyor.Rapora göre bomba yapımı için ihtiyaç duyulan malzemeler, genellikle madencilik ve tarım sektörlerinden temin ediliyor.

“Türkiye-IŞİD arasındaki sınır fiilen açık”

CAR, bomba yapım malzemelerinin sadece Suriye ve Irak’ı çevreleyen ülkelerden gelmediğini, ancak “ana geçitin” Türkiye olduğunu belirtiyor.
Independent, Türkiye hükümetinin IŞİD’in kaçakçılık ağlarını yok etmek için çalıştığını açıkladığını yazdı ancak ancak ardından CAR Başkanı Bevan’ın açıklamasına da yer verdi.
-CAR araştırmacıları Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine tırların, araçların, insanların, gıda ve petrolün geçiş yaptığını gördü. Türkiye ve IŞİD’in kontrol ettiği bölgeler arasındaki sınır fiilen açık durumda.