07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP Araştırılmasın Dedi, MHP De Sustu
AKP Araştırılmasın Dedi, MHP De Sustu

AKP Araştırılmasın Dedi, MHP De Sustu

Artvin Cerattepe’deki maden işletmesiyle tepkilerin hedefi haline gelen Cengiz İnşaat hakkındaki Meclis araştırma önergesi AK Partili milletvekillerin oyları ile reddedildi. CHP ve HDP araştırılsın dedi, MHP çekimser kaldı.

HDP Grubu, AK Parti Hükümetleri boyunca belli bazı şirketlere kamu eliyle sağlanan rantlar kapsamında ortaya çıkan ekolojik tahribatlar ve rantiyer tipi sermaye süreçlerinin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunduğu Meclis araştırma önergesi Genel Kurul’da görüşüldü.

‘BİR FİRMA VAR, HANGİ TAŞIN ALTINI KALDIRIYORSANIZ O FİRMA ÇIKIYOR’

Görüşmeler sırasında söz alan HDP’li Altan Tan’ın hedefinde Artvin Cerattepe’de maden işletme işini yapan Cengiz Holding vardı.

-Bir firma var ortada, hangi taşın altını kaldırıyorsanız o firma çıkıyor. Cengiz İnşaat. Bu inşaat firmasının sahibi Mehmet Cengiz Bey. Bir gece VIP salonunda geldi önüme, diklendi, dedi ki: ‘Altan Tan, benden ne istiyorsun?’ ‘Kardeşim, senden hiçbir şey istemiyorum. Sen bu kadar iş almışsın, bu kadar tesadüf üst üste gelir mi?’ dedim.

Tek konsorsiyumdaki rakam: 22,1 milyar euro

-Bakın, şimdi, alınan işleri üst üste koyuyorsunuz, sadece bir işte, bir konsorsiyumdaki rakam 22,1 milyar Euro. İstanbul üçüncü havaalanı, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Ilısu Barajı, Ankara-Sivas hızlı demir yolu projesi, Hasankeyf üzerine yapılan yeni köprüler; sayıyorsunuz, sayıyorsunuz, sayıyorsunuz bunları ve üst üste koyduğunuz vakit astronomik rakamlar çıkıyor.

“300 Milyon Dolar vergi borcu sıfırlandı”

Cengiz İnşaat hakkında 2013 yılında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru önergesi sunduğunu ifade eden HDP’li vekil, “Aynı firmanın 422 milyon yani eski parayla 422 trilyon vergi borcu sıfırlanıyor, sıfır. Sıfır yani azaltılma, indirme değil. Ve bu, indirildiği, sıfırlandığı tarih itibarıyla 300 milyon dolara tekabül ediyor, bugünkü kurla 900 milyon, 900 trilyon.

“Cengiz Holding’in Vergi borcunun silinmesi mahrem bilgi”

-Maliye bakanlığına bu vergi borcunun sıfırlanmasını sordum.”Vergi takdir komisyonları belli kurallar içerisinde işler, bunun belli bir mahremiyeti vardır, usulleri vardır. Bu 300 milyon dolar, bugünkü kurla 900 trilyonluk bu indirimi biz size açıklayamayız” dediler.

CHP Ve HDP: Araştırılsın, AKP: Araştırılmasın, MHP: Çekimser 

Genel Kurul’daki görüşmelerin ardından yapılan oylamada ‘Cengiz İnşaat Meclis tarafından araştırılsın’ yönündeki önerge AKP oyları ile reddedildi. Oylamada CHP ve HDP, Meclis araştırılması yönünde oy kullanırken MHP oylama çekimser kaldı.