07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Muhammed Ali’nin Cenazesinde Erdoğan Krizi
Muhammed Ali’nin Cenazesinde Erdoğan Krizi

Muhammed Ali’nin Cenazesinde Erdoğan Krizi

ABD’nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde efsane boksör Muhammed Ali’n için düzenlenen cenaze törenine Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, konuşması programdan çıkarılınca, Ali için bir makale kaleme aldı. Törende ise Erdoğan krizi vardı. Kabe örtüsünü Ali’nin tabutuna koymak isteyen Erdoğan’a ” biz sonra koyarız” denilerek izin verilmedi.

Muhammed Ali için dünyaya geldiği ABD’nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde cenaze namazı kılındı. Muhammed Ali’nin 1960 yılında ilk profesyonel boks maçını kazandığı Freedom Hall Fuar ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen törene Tayyip Erdoğan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

Clinton konuşacak ama Erdoğan’a izin yok

Muhammed Ali, bugün yapılacak anma ve uğurlama töreninin ardından toprağa verilecek. Törende eski ABD Başkanı Bill Clinton da konuşma yapacak. Muhammed Ali’nin ailesinden sözcüsü Bob Gunnell iki gün önce programda yurtdışından gelen misafirlere yer kalmadığını belirterek hem Erdoğan hem de Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın konuşmalarının programdan çıkarıldığını ifade etmişti. Muhammed Ali’nin cenazesi kendi adını taşıyan bulvar boyunca taşınarak çocukluğunun geçtiği mahalleye son kez getirilecek. Muhammed Ali’nin tabutunu “Ali” adlı filmde efsane boksörü canlandıran Will Smith ile eski ağrı sıklet boks şampiyonu Lennox Lewis taşıyacak.

Erdoğan konuşmasına izin verilmeyince makale yazdı

Törende konuşmasına izin verilmeyen Tayyip Erdoğan, Bloomberg’de Muhammet Ali için bir makale kaleme aldı.

İşte o makale;

“Dünyanın sorunlarını çözmek için Muhammed Ali’nin mirasını kullanın” başlıklı yazıda “dünyanın her yerinden insanlar Ali’nin sporcu kişiliğinin yanı sıra siyasi duruşundan da etkilenmişti. İnsanlığın her zamankinden daha büyük sorunlarla karşı karşıya olduğu bu dönemde Ali’nin barış, özgürlük ve dayanışma mesajı Türkiye’nin politikalarına yol gösteriyor. Bugün herkes Muhammed Ali’nin atletik başarılarını konuşacak ama onun gündeme getirdiği sorunlar ciddiyetini koruyor. Onun anısına saygı göstermenin en iyi yolu, özgürlük, eşitlik ve dayanışma vizyonunu uygulamaya geçirmektir”.

“Törende Erdoğan krizi”

Muhammed Ali’nin cenaze töreninde, Erdoğan’ın Kabe örtüsünün bir parçasını tabutun üzerine koymak istediği, ancak “Biz sonra koyarız” denilerek alınmasını hoş karşılamadığı öne sürüldü.

Ayrıca Erdoğan’ın ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Kuran-ı Kerim okuma isteğinin geri çevrildiği,  Erdoğan’ın bu gelişmeler üzerine programını yarıda keserek dönme kararı aldığı ifade edildi.