07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Medeni Ülkelerde Böyle

Medeni Ülkelerde Böyle

Fransa’da, Pazartesi günü bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden polis memuru çift için başkent Paris yakınlarındaki Versailles kentinde resmi tören düzenlendi. Törene katılan bir polis memuru Cumhurbaşkanı François Hollande ve başbakan Manuel Valls’in elini sıkmayı reddetti.

Euronews’in aktardığı habere göre törene, Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Manuel Valls ve hükümet yetkilileri de katıldı.

Jean-Baptiste Salvaing ve eşi Jessica Schneider, IŞİD örgütüyle bağlantılı olduğu sanılan saldırgan tarafından üç yaşındaki çocuklarının gözü önünde öldürülmüştü.

Törende söz alan Cumhurbaşkanı Hollande konuşmasında şunları söyledi: “Aynı hayatı paylaşan, oğulları üç yaşındaki Matthieu’yu sevgiyle yetiştiren iki kahraman… Yaşamları umut vadeden bu iki kahramanın vahşice hayatlarını kaybetmesini, nefret terörüne kurban gidişlerini kabullenmemiz bizim için çok zor.”

Polis memuru Holande ve Vals’ın elini sıkmayı reddetti

Hollande ve Başbakan Valls merasim bitiminde orada bulunanlarla tek tek tokalaştı ancak bir polis memuru her ikisiyle de el sıkışmayı reddetti. Cumhurbaşkanı olayın üzerinde durmazken, Başbakan Valls ile tokalaşmayı reddeden sivil polis arasında kısa bir konuşma geçti. Söz konusu polis memuru, daha sonra Fransız basınına yaptığı açıklamada, başbakana ülkedeki güvenlik sistemden şikayetçi olduğunu söylediğini belirtti.

İşte o anlar;