07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kuzey Ormanları Tamam Sıra Denizde
Kuzey Ormanları Tamam Sıra Denizde

Kuzey Ormanları Tamam Sıra Denizde

Doğaya verdiği büyük zarar nedeniyle çok tartışılan 3. Havalimanı’nın inşaatı sürerken projeye bir de liman eklendi. Uçak yakıtlarının denizden ikmali için tasarlanan liman için sığ deniz kazılacak. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu “3. havalimanı cinayetine yeni cinayet daha ekleniyor” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre, İnşaatı devam eden 3. havaalanı projesine bir de liman projesi eklendi. Uçaklara gerekli yakıtın deniz yoluyla getirilmesi için “İGA İkmal Terminali Projesi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi’ (ÇED) süreci başlatıldı.

Proje için sığ deniz kazılarak derinleştirilecek

18 ayda yapılması planlanan proje kapsamında 320 ve 260 metrelik 2 yanaşma terminali yapılacak. 140 bin metrekarelik alanda yapılacak proje kapsamında 550 metre boyunda da doğu dalgakıranı inşa edilecek. 320 metre uzunluğundaki terminale akaryakıt gemileri yanaşacak. 1 terminal için 9.5 metrede olan deniz 17.5 metreye, diğer terminal için 10 metre olan derinlik 15 metreye kadar indirilecek. Toplam kazı sonucu 3 buçuk milyon harfiyat malzemesi çıkacak. İkmal terminalleri 133 milyon 580 bin Türk Lirası maliyetle yapılacak.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu sığ denize projenin plandığını belirterek “3 havalimanı cinayetine yeni cinayet daha ekleniyor” dedi.

Mimar Odası Başkanı Eyüp Muhcu projeyi eleştirerek şöyle konuştu:

“Bilimsel bir çalışma yapılmadan proje eklenmiş”

“Proje tasarlanmış süreci yeni başlıyor. Havalimanı zaten o bölgeyi olumsuz etkiledi. Şimdi liman da, limana ulaşım da kıyı ve orman alanlarını yeni yükler getirecek. Yapılaşma baskısı artacak. Liman yapılacak yerler topoğrafik özellikleri denizin derinliği düşünülerek gerçekleştirilir. Anladığım kadarıyla burası sığ bir deniz. Bilimsel bir çalışma da yapılmadan proje hazırlanmış. Havaalanının zaten yer seçimi yanlıştı. Limanla birlikte olumsuzlar artacak. Bu proje de havaalanı projesinin eksik ve yanlışlarla olduğu anlamına geliyor. Teknik hatalardan da anlaşılıyor. Limanın yapımı sırasında çıkacak dip harfiyatı nedeniyle, bunun taşınması veya bölgede kullanılması da ek olumsuzları beraberinde getirecek.”