07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kırgız Cumhurbaşkanına FETÖ Cezası
Kırgız Cumhurbaşkanına FETÖ Cezası

Kırgız Cumhurbaşkanına FETÖ Cezası

Kırgızistanlı Milletvekili Omurbek Tekebayev,  Tayyip Erdoğan’ın Kırgız Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in Türkiye’de hiçbir hastanede tedavi edilmemesi yönünde talimat verdiğini iddia etti.

İşte çok tartışılacak o iddanın ayrıntıları;

“Türkiye’nin hiçbir hastanesi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’i kabul etmeyecek”

Sputnik’in Kırgız KirTAG haber ajansına dayandırdığı habere göre, parlamentoda konuşan milletvekili Tekebayev, Atambayev Türkiye’deyken, Erdoğan şu talimatta bulundu: Türkiye’nin hiçbir hastanesi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’i kabul etmeyecek. Atambayev, masrafları kendisi ödedi ve bir dostunun otelinde kaldı. Sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, onu Rusya’ya getirtti. Bunun yanında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de arabuluculuk yaparak onun hastaneye yatırılması için devreye girdi ve yardım önerdi” dedi.

“Erdoğan sırtını çevirirse, bir daha yüzüne bakmaz”

Kırgız Bagıt.Kg gazetesine konuşan Kırgızistan’ın eski Ankara Büyükelçisi Mambetjunus Abılov ise Türk-Kırgız ilişkilerinin kötüleşmesini FETÖ faktörü ile ilişkilendirdi. Abılov, “Erdoğan, zor günlerde bizim cumhurbaşkanına koşullar sundu. Atambayev ise geri çevirdi. Erdoğan çok duygusal insan. Erdoğan sırtını çevirirse, bir daha yüzüne bakmaz” ifadelerini kullandı.

“Gülenciler en çok Kırgızistan’da derin kök saldı”

Kırgızistan’da FETÖ’nün güçlü olduğunu iddia eden eski büyükelçi şu ifadeleri kullandı: “Gülenciler en çok Kırgızistan’da derin kök saldı. Dünyada böyle bir durumda olan başka bir ülke yok.” Atambayev, eylül ayında İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan BM Genel Kurulu toplantılarının gerçekleştirileceği New York’a gidecek olan uçağa binmeden önce rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Daha sonra Atambayev, Moskova’ya nakledilmişti.