07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan’a ‘Balkon Kardeşi’ Bile Sırt Çevirdi
Erdoğan’a  ‘Balkon Kardeşi’ Bile Sırt Çevirdi

Erdoğan’a ‘Balkon Kardeşi’ Bile Sırt Çevirdi

Erdoğan’a “abi” diyen ve cumhurbaşkanlığı seçiminde balkonda konuşma yapan  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ” Türkiye Su-24 olayı için özür dilemeli” dedi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye’nin Rus Su-24 uçağını vurma kararının hata olduğunu, Ankara’nın özür dilemesi gerektiğini söyledi. ve şunları söyledi;

-Türkiye’nin bu tür radikal önleme gitmemesi gerektiğini en başta söylemiştik. Bu trajik bir hataydı, bu hem Türk hem de Rus halkı için bir sorun

-Bu konu hakkında Vladimir Putin ile görüştük. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde de kendi fikrimi dile getirdim. Uçağı vurma kararı kesinlikle yanlıştı. Hatta uçak Türkiye hava sahasına girmiş olsa bile onların dediğin gibi 17 saniyeliğine, sadece 17 saniyeliğine 20 yıldan uzun süredir kurulan karşılıklı ilişkileri roketle vurmak hataydı. Bizim ülkemizin sınırlarına komşu ülkelerin uçaklarının girdiği zamanlar da oldu. Hem de saniyeliğine değil saatlerce. Ama biz onları vurmadık. Bizim için barış daha önemli.

-Türkiye ve Rusya’nın bu durumu çözmek için bilgeliklerinin yeteceğini umuyorum. Rusya ve Türkiye arasındaki durumun kötüleşmesi hem siyasi hem de ekonomik açıdan iki ülke için de karlı değil. Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Almaz Atambayev’in Erdoğan’lı balkon konuşması;