07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İpleri Koparan Yandaşa Yüzde Yüz Hazine Garantisi Mi?
İpleri Koparan Yandaşa Yüzde Yüz Hazine Garantisi Mi?

İpleri Koparan Yandaşa Yüzde Yüz Hazine Garantisi Mi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Tayyip Erdoğan arasındaki en büyük krizlerden birinin de  yüzde yüz Hazine garantisi uygulamasının olduğu ortaya çıktı. Hürriyet muhabiri Neşe Karanfil’in haberine göre; Davutoğlu, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Körfez geçişi başta olmak üzere büyük yatırımlara verilen yüzde yüz hazine garantisini yüzde 80’e çekmek istedi, Erdoğan ise bu öneriye karşı çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Tayyip Erdoğan arasındaki kriz için şimdiye kadar çok konuşulmamış bir anlaşmazlık ortaya çıktı.

İşte detaylar;

1 milyar dolardan büyük projeler için Nisan 2014’te hazine garantisi verildi

2001 krizinden sonra sıkı mali disiplin uygulamaları çerçevesinde Hazine Garantisi kavramı tarih olmuştu. Ancak küresel ekonominin daraldığı bir dönemde milyarlarca dolarlık projeleri yüklenen şirketler, borçlanma ve finansman konusunda büyük zorluklar çekince Nisan 2014’ten itibaren 1 milyar dolardan büyük projeler için yüzde 100 hazine garantisi uygulamasına geçildi.

Böylece, toplam maliyeti on milyarlarca dolar olan 3. Havalimanı, 3. Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüp Geçit Projesi, Kanal İstanbul, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Sağlık Bakanlığı’nın 14 ilde yaptırdığı 15 şehir hastanesi projesi gibi dev yatırımları üstlenen şirketler, borçlanma maliyeti ve finansman çeşitliliği konusunda önemli bir güvence elde etmiş oldular.

 

Davutoğlu hazine garantisini 20 puan düşürmek istedi, Tayyip Erdoğan karşı çıktı

Kırılgan ekonomik verilerin neden olabileceği tahribattan endişe eden Davutoğlu ve ekonomi yönetimi, Hazine’nin yükünü hafifletmek için dev projelerdeki garanti miktarını yüzde 100’den, yüzde 80’e düşürmek istedi. Başbakan Davutoğlu yaklaşık bir ay önce Bakanlar Kurulu’nda ilgili bakanlardan bu konuda bir çalışma yapmalarını talep etti..Ancak bu talimat hızlı bir şekilde kulaktan kulağa yayıldı. Böyle bir düzenlemenin dev projelerin zamanında yapılmasını engelleyebileceği ve maliyetleri yükselteceği görüşünü savunan Tayyip Erdoğan çevresi devreye girdi.

Davutoğlu’na rağmen hükümet frene bastı

Ankara’da bir ucu Saray’a uzanan bir dizi mekanizmanın işlemesi sonucu, hükümet kanadı Hazine’nin üzerinde çalıştığı, hatta gerekli gördüğü ‘garantileri yüzde 20 düşürme’ fikrinde frene bastı.