07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “İkinci Kez Nobel Kazanmış Gibi Oldum!”
“İkinci Kez Nobel Kazanmış Gibi Oldum!”

“İkinci Kez Nobel Kazanmış Gibi Oldum!”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL çerçevesinde devlet tiyatrolarında yabancı oyunların sahnelenmesi yasaklanmıştı. Yasaklanan oyunlar arasında Nobel Ödüllü İtalyan yazar Dario Fo’nun eserleri de var. Ünlü yazarın karara tepkisi,” İkinci kez Nobel kazanmış gibi oldum!” oldu..

 

Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, darbe girişiminin ardından oyunlarının Türkiye Devlet Tiyatroları’nda sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin olarak, “Bundan onur duyuyorum” dedi.

“Türkiye’de yasaklanılan 4 yazardan hayatta olan tek kişi benim”

İngiliz Times gazetesinden Tom Kington’a konuşan Nobel ödüllü yazar, kararı bir ‘sansür’ olarak nitelerken, “Türkiye’de yasaklanan dört yazardan hayatta olan tek kişi benim. Bu benim için ikinci bir Nobel ödülü kazanmak gibi” ifadesini kullandı.

Devlet Tiyatroları’nın yeni sezonunda Çehov, Brecht, Dario Fo ve Shakespeare dahil olmak üzere, yabancı oyunların sahnelenmeyeceği açıklanmıştı. Tiyatroları telefonla arayarak oyunları kaldırtan Genel Müdür Vekili Nejat Birecik, aldıkları karara gerekçe olarak, “Bu yıl yalnızca ‘yerli oyunlar’ sahnelenebilecek” demişti.