02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Herkes Biliyordu ama Katliamı Engellemediler…İşte Belgesi
Herkes Biliyordu ama Katliamı Engellemediler…İşte Belgesi

Herkes Biliyordu ama Katliamı Engellemediler…İşte Belgesi

29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin de yaralandığı Ankara’daki canlı bomba katliamından önce MİT’in, 11 Şubat 2016 günü Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıklarına bir uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de paylaştığı yazı,intihar eylemindeki ihmali gözler önüne serdi. Yazıda nokta atışı TAK’ın eylem hazırlığında olduğu adresler veriliyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi, 12 Şubat 2016 günü “acil” kodu ile Ankara, İstanbul ve İzmir valiliklerine uyarı da yaptı yaptı.

Sözcü’den Kamil Elibol’in haberine göre Emniyet İstihbarat Dairesi’nin yazısı şöyle;

Bombalı intihar saldırısı göz göre göre gelmiş

“PKK/KCK-TAK terör örgütü tarafından Ocak 2016’da Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere metropollerde canlı bomba/sabotaj tarzı eylemler gerçekleştirilmesinin planlandığı ve bu amaçla keşif çalışmalarının yapıldığı, eylem hedefleri arasında Emniyet veya TSK mensuplarının yoğun olarak kullandığı güzergahlar, personel servis araçları, Ankara/Kızılay veya İstanbul/ Taksim gibi kalabalık meydanlar ve havaalanı benzeri stratejik tesislerin bulunduğu yönünde önemli bilgiler elde edilmiştir…”

İstihbaratın, Merasim Sokak’ta bombalı saldırı olacağını adeta 6 gün önce “nokta” olarak tespit edip uyarıda bulunmasına karşın, Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü, Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara-Hava- Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlıklarının bulunduğu bölgede yeterli güvenlik önlemi almadı.