07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hayatları Yalan
Hayatları Yalan

Hayatları Yalan

Obama ve Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin içeriğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı ve Beyaz Saray’dan farklı açıklamalar geldi. ABD Dışişleri de yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kesin bir dille yalanladı.

İşte yalanlama trafiğinin ayrıntıları;

Beyaz Saray Tayyip Erdoğan ile Obama’nın telefon görüşmesine dair açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamayla Beyaz Saray’ın açıklamasının birbirlerinden farklı olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı: Suriye rejiminin ve YPG’nin son dönemde Suriye’nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama…

Beyaz Saray : Obama YPG’nin IŞİD’e yönelik mücadeleyi Suriye’de yeni bölgeler ele geçirerek istismar etmemesi gerektiğini vurguladı

Ayrıca Beyaz Saray’ın açıklamasında Obama’nın Türkiye’ye YPG’ye yönelik top atışlarını durdurması çağrısı yer alırken, Cumhurbaşkanlığı açıklamasında bu ifadelere yer verilmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Erdoğan ve Çavuşoğlu’nu yalanladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan Barack Obama ile görüştüğü dakikalarda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. ABD Dışişleri, hem  Erdoğan’ın hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun YPG’ye ilişkin açıklamalarının doğru olmadığını açıkladı.

ABD Dışileri: YPG’ye Silah sağlamadık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ’e, yarısı biliyorsunuz YPG’ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Toner, “Erdoğan, YPG’nin, ABD’nin sağladığı silahları sivillere karşı kullandığını söyledi. Bu doğru bir açıklama mı?” şeklindeki bir soruya, “Hayır” cevabını verdi.

Erdoğan’ın ifadelerini gördüğünü belirten Toner, “YPG’ye herhangi bir silah sağlamadık” diye konuştu. Toner, YPG’nin PKK’ya ABD üretimi silah sağladığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

“YPG’ye güveniyoruz”

Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün telefonda görüştüklerini hatırlatarak, “Kendisinin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk” şeklindeki söylemine karşılık ise “YPG’ye güveniyoruz” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu ile Kerry’nin görüşmesinin detayına girmek istemediğini belirten Toner, “Görüşmenin içeriği dışında size YPG hakkındaki değerlendirmelerimizde ve politikamızda bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. PKK konusundaki pozisyonumuzda da bir değiliklik yok. PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.Toner, YPG’ye bugüne kadar yaptıkları desteğin bundan sonra da süreceğini sözlerine ekledi.