07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Hastaneyi Vuran Uçak İncirlik’ten Havalandı”
“Hastaneyi Vuran Uçak İncirlik’ten Havalandı”

“Hastaneyi Vuran Uçak İncirlik’ten Havalandı”

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, İdlib’de hedef alınan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yönetimindeki hastanenin ve çocuk hastanesinin İncirlik’teki ABD üssünden havalanan uçaklar tarafından vurulduğunu söyledi.

RİA Novosti’nin sorularını yanıtlayan Morozov, BM’nin Rus uçaklarının sivilleri vurduğu iddialarını Kesin bir dille reddetti.

“Sivilleri vuran İncirlik’Ten kalkan uçaklar”

-İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye’ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor

Morozov ayrıca, istihbarat verilerinin uyduya bağlı objektif teknik kontrol cihazlarından elde edildiğini, bu cihazların Suriye’deki durumu dakika dakika kontrol ettiğini kaydetti.

“Türkiye ve ABD önce kendilerine baksın”

-Türkiye ve ABD, Rusya’yı suçlamadan önce Türkiye’nin Suriye’deki sivilleri ve teröristlere karşı başarıyla savaşan Kürtleri füzeyle vurmasını önlemek için her şeyi yapmalıydı. Türk yönetiminin Rusya’ya yönelik suçlamaları, Ankara’nın Batı tarafından Rusya’ya karşı yürütülen enformasyon savaşına katıldığını gösteriyor.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı 50’ye yakın sivilin ölümünden Rusya’yı sorumlu tutmuştu

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Halep ve İdlib’de beş hastane ile iki okula düzenlenen füze saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 50’ye yakın sivilin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Haq, MSF’ye ait hastanenin de Rus uçakları tarafından vurulduğunu iddia etmişti.