07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Göz Göre Göre 2 Şehit, 22 Yaralı
Göz Göre Göre 2 Şehit, 22 Yaralı

Göz Göre Göre 2 Şehit, 22 Yaralı

2 polisin şahit olduğu ve yine çoğu polis 22 kişinin yaralandığı Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen bombalı araçla intihar saldırısının altından da bir skandal çıktı. Hürriyet Gazetesi’nden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre bombacı İsmail Güneş ve örgütün saldırı öncesi fotoğraflı keşif yaptığı bile biliniyordu.

1 Mayıs sabahı Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde 2 polisin şehit olduğu 22 kişinin de yaralandığı intihar saldırısını gerçekleştiren İsmail Güneş’in kimliği DNA eşleşmesiyle kesinleşti.

Bombacı Suruç Ve Ankara Gar Saldırısını düzenleyen Gruptan

İsmail Güneş, amcası Ahmet Güneş’in etkisinde kalarak 2014 yılının başında Suriye’ye geçti. Suriye’de Ahmet Güneş ismiyle anılan grupla hareket eden İsmail Güneş, amcasının öldürülmesinden sonra Suruç ve Ankara Gar saldırısı eylemlerini planlayan ve İçişleri Bakanlığı’nca başına 4 milyon lira ödül konulan Yunus Durmaz’ın lideri olduğu Durmaz Grubu’na katıldı.

Bombacı İstihbaratın Takibindeydi

Suriye’den yasadışı yollardan Türkiye’ye giriş yapan intihar bombacısı Güneş, terör ve istihbarat birimlerince “Terör örgütü IŞİD müzahir kişi” olarak takibe alındı. Ayrıca Güneş’in bilgileri ve fotoğrafları da terör ve istihbarat birimlerinin kayıtlarına girdi. Suruç ve Ankara Gar’daki canlı bomba saldırısından sonra Güneş pasif eylemci olarak takibe alındı ve halen emniyette bu kaydı bulunuyor.

5 Gün Önce Gaziantep Eylemi İçin Uyarı Yazısı Bile Gönderildi

Emniyet Genel Müdürlüğü  İstihbarat Daire Başkanlığı’nın 1 Mayıs’taki saldırıdan 5 gün önce terör örgütü IŞİD’in Gaziantep’te eylem hazırlığında olduğu yönünde uyarıda bulundu. Uyarı yazısında, “DEAŞ’ın (IŞİD) emniyet, askeri birlikler, polis ve kritik kamu-kurumlarını hedef alacağı, bu yönde çalışma yürüttüğü, keşif çalışması yaptığı…” denildi. Uyarı yazısında intihar bombacısı İsmail Güneş ile bağlı bulunduğu örgütün hücre yöneticisi ve IŞİD’in sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz’ın da isimlerine yer verildi.

Emniyet Saldırı Öncesi Örgütün Keşif Yaptığını bile Biliyordu

Emniyetin uyarısında, IŞİD’in sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz’ın eylem yapılacak noktalarda keşif yaptığına da dikkat çekildi. Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın  4322 sayılı yazısında, “Suriye’deki DEAŞ (IŞİD) ile bağlantılı olan Yunus Durmaz’ın terör örgütü adına video ve fotoğraf çekerek keşif çalışması yaptığı, çok sayıda canlı bomba temin etmeye hazır olduğu” uyarısı yapıldı. Durmaz’ın keşif yaptığı illerden birinin de Gaziantep olduğu kaydedildi.

Önlem Olarak Polisin Güzergahı değiştirildi

İstihbaratın bu uyarısından sonra Gaziantep genelinde ‘kırmızı alarm’ verildiği, polis ve askeri servislerin saatleri ile güzergâhlarının değiştirildi. Kentteki 1 Mayıs gösterileri nedeniyle pazar günü önlem alacak emniyet personelinin toplanma ve dağılma noktalarında bu kapsamda değişiklik yapıldığı, il genelinde şüpheli, çalıntı ve ikiz plakalı araçlar üzerinde çalışma yürütüldü.

Canlı bombanın, alınan önlemlere rağmen bariyerleri aşarak bombalı aracı Emniyet Müdürlüğü önünde patlattığı saldırıda 2 polis şehit olmuş, çoğu polis 22 kişi yaralanmıştı. DNA eşleşmesinde, bombacının IŞİD’li terörist İsmail Güneş olduğu kesinleşti.