07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Gezi İntikamı
Gezi İntikamı

Gezi İntikamı

Gezi Parkı direnişi sırasında Erzincan’da gösteri yapan 16 kişiden 14’üne 1 yıl 8 ay ile 17.5 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

Taksim’deki Gezi Parkı direnişine  destek vermek amacı ile Erzincan’da düzenlenen eylemlere katılanlara yöenlik polis 25 Haziran 2013’te operasyon yapmış ve 16 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlardan 8’i tutuklanmış, 1diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Toplam 16 kişi Erzurum Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, ‘Görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, silahlı terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, terör örgütü propagandası’ ile suçlanıyorlardı.

Mahkeme 16 sanığa ceza yağdırdı

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 2 Şubat günü görülen karar duruşmasında, Erzincan’da da gerçekleştirilen yasa dışı eylemlerde ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak ve görevi yaptırmamak için direnmek’ suçlarından tutuksuz yargılanan Çetin K.’ya 17 yıl 6 ay, Hasan S.’ye 17 yıl, Mukamet Ç.’ye 14 yıl 6 ay, Ali S., Can K.’ya 14’er yıl, Özgün K., Özcan K., Dağlar D., Hasan Ş.’ye 13’er yıl 8 ay, Tuncay A.’ya 4 yıl 8 ay, Emre E.’ye 2 yıl hapis, 15 bin TL para cezası, Yücel T. ile Uğur P.’ye 1 yıl 8’er ay hapis, 15’er bin TL para cezası, Davut D.’ye 1 yıl 8 ay hapis ile 13 binTL para cezası verildi. Aynı davada yargılanan Fuat E. 6 bin TL, Ahmet D. ise 500 TL adli para cezası aldı. Yargıtay’ın cezaları onaması halinde sanıklar, cezaevine girecek.