07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan’ın Dolarla İmtihanı
Erdoğan’ın Dolarla İmtihanı

Erdoğan’ın Dolarla İmtihanı

Tayyip Erdoğan İstanbul’da alışveriş merkezi açılışında konuştu. Dolar ve euronun rekor yükselişi gündemindeydi yine…”Yastığınızın altında ne kadar döviz varsa milli paraya ve altına yatırın” diyen Erdoğan, Çin ve Rusya’ya da yerli “alışverişimizi yerli parayla yapalım” teklifinde bulndum dedi.

İşte Tayyip Erdoğan’ın o konuşmasından ilgili bölümler:

“Yastığınızın altında ne kadar döviz varsa milli paraya ve altına yatırın. Bizi yıkmak isteyenlere karşı yastığınızın altındaki dövizi milli paraya çevirin.bBu millidir, bunda bereket vardır. Bundan zarar etmezsin merak etme..”

“Çin ve Rusya’ya yerli para teklifinde bulundum”

“Putin’e ‘alışverişimizi yerli parayla yapalım. Ne alıyorsak senden Rus rublesi ödeme yapayım. Sen de bana Türk lirası ile ödeme yap’ diye önerdim. Aynı şeyi Çin’e teklif ettim. Makul karşılandı. Merkez Bankasına da talimat verdim. Bu yollarla inşallah yürütmeye çalışacağız.”

“Krizin dalgalanmanın ülkemizdeki etkisi geçicidir”

“Küresel piyasalardaki dalgalanmaların ülkemizdeki etkisi geçicidir. Türkiye 2008 krizini nasıl atlattıysa bu çalkantılı dönemi de kısa sürede atlatacaktır. Madem kriz operasyonu döviz üzerinden yapılıyor öyleyse biz de kullanabileceğimiz her yerde kendi paramızı kullanmalıyız. 15 Temmuz’da nasıl elbirliğiyle özgürlüğümüze sahip çıkmışsak şimdi de ekonomimize sahip çıkma zamanıdır.”

“Faiz meselesini çözmemiz gerekiyor”

“Anlaşamadığımız kişiler kurumlar olabilir. Şu anda yatırımcıların oluşturduğu bir Meclis’te bir aradayız. Faiz meselesini çözmemiz gerekiyor. Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim. Faizi önemli bir sömürü aracı olarak görüyorum. Emperyalist mantığın en önemli sömürü araçlarından biri olarak görüyorum. Türkiye’de en yüksek parayı kazanan reel yatırımcı değil finans sektöründe olanlardır.”