07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan Diktatörlüğüne İsim Bulundu
Erdoğan Diktatörlüğüne İsim Bulundu

Erdoğan Diktatörlüğüne İsim Bulundu

Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Şeref Malkoç, Türkiye’de tartışılan başkanlık sisteminin adını Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde katıldığı bir konferansta açıklayarak, “Amerikalılar ‘Başkanlık sistemi’ diyor. Veyahutta Fransızlar ‘Yarı başkanlık sistemi’ diyor. Biz, ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah” dedi.

İşte başdanışman Şeref Malkoç’un o açıklamasından başlıklar;

-Ben ona artık ‘Başkanlık’ demiyorum ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ diyorum. Biz de ‘Cumhurbaşkanlığı’ denmiş, ‘Reis-i Cumhurluk’ denmiş. Millet biraz da bu başkan deyiminden çok fazla hoşlanmıyor anladığım kadarıyla, onun için de başkanlık sistemi yerine ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ diyorum ben, inşallah öyle diyeceğiz bundan sonra.

“Yerli ve milli cumhurbaşkanlığı sistemi

Türkiye bugün eğer arzu ettiği yerde değilse bunun temel sebebi siyasi istikrarsızlıktır. Türkiye’nin temel problemi siyasi istikrarsızlıktır. Bundan kurtulmamız gerekiyor, bunun için hükümet sistemini yenileyeceğiz. Yaygın olan, geçerli olan, en çok kullanılan parlamenter sistem var, bugün Türkiye’de bu anayasada işleyen sistem gibi. Bunun yanında Amerikalılar ‘Başkanlık Sistemi’ diyor. Veyahutta Fransızlar ‘Yarı başkanlık Sistemi’ diyor. Biz, ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ diyeceğiz. Bu sistem de yerli olacak, milli olacak inşallah.”