07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ensar’ın Rektörü
Ensar’ın Rektörü

Ensar’ın Rektörü

Hacettepe Üniversitesi Öğrencilerinin organizasyonundaki  Kolektif Sinema gönüllüleri, dün gösterimi planlanan ve 88. Oscar ödüllerinde “En İyi Film” ödülünü kazanan “Spotlight” filminin gösteriminin üniversite rektörlüğünce yasaklandığını açıkladı. Filmde gerçek bir olaydan alınan kilisenin çocuk istismarcı din adamlarını korumasının öyküsünü anlatıyor…

Kolektif Sinema gönüllüleri, Ensar Vakfı’nın çocuk istismarı skandalı sonrası gerçek bir olaydan alıntılanan ve rahiplerin çocuk ve gençlere yönelik istismar vakalarını işleyen Pulitzer ödüllü araştırmacı gazetecilik konulu “Spotlight” filmini üniversitede film gösterimleri etkinliği kapsamına aldılar.

Gösterime 10 Dakika Kala Rektörlük Devreye Girdi

Gösterime on dakika kala filmin izleneceği salonun kapısı özel güvenlik görevlileri tarafından kilitlenerek gösterime izin verilmedi. Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri üyesi Hilal Kınay, gösterimin rektörlüğün sözlü talimatıyla engellendiğini, onlarca güvenlik görevlisinin kapıya set kurarak geçişe izin vermediğini belirtti.

Rektör Tayyip Erdoğan’la görüştü iddiası

Kolektif Sinema gönüllüleri, yasaklama ile ilgili olarak, rektör Prof. Dr. A. Haluk Özen’in daha önce Tayyip Erdoğan ile Saray’da bir görüşme gerçekleştirdiğini ve rektörün AKP’yi karşısına almak istemediğini söyledi. Gönüllüler, Ensar Vakfı üzerinden de çocuk istismarı konusunun tartışılmasının önüne geçmek için gösterimin engellendiğini savundular.