07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Diyarbakır’da Abluka

Diyarbakır’da Abluka

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eşbaşkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından Belediye ve DİSKİ’de yapılan aramalar sona erdi. HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Kentte internet erişimi de kesildi.

HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bekleyen halka polis müdahale etti. HDP Diyarbakır Milletvekili ve Eski Avrupa Parlamentosu Milletvekili Feleknas Uca ile İmralı Heyeti Üyesi Ceylan Bağrıyanık, polis tarafından yerde sürüklendi.

_33

_31

Kentte internet erişimi kesildi

Diyarbakır’da Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen, aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu gruba polis müdahalesi başladı. Polis kalabalığı dağıtmak için TOMA’larla müdahale ediyor. Yurttaşların dağılması yönünde yapılan anonslarda, belediye binası önünden ayrılmayanların gözaltına alınacağı belirtiliyor. Kentte internet erişiminin de kesildi.

Belediye’deki aramalar sabaha kadar sürdü

Belediye önünde polisin aldığı güvenlik önlemi devam ederken, belediye yetkilileri, arama sonrası tespit çalışması yapmak üzere Belediye binasına bugün saat 08.00 sıralarında girdi. HDP ve DBP, gözaltı kararları ve uygulamaları protesto çağrısı yaptı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da bugün saat 11.00’de yapılacak protestoya katılacakları belirtildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 15 Ağustos’ta alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasakları hatırlatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eşbaşkan Fırat Anlı’nın dün akşam gözaltına alınmasından sonra evlerinde yapılan aramalar saat 23.20’de sona erdi, Büyükşehir Belediye binasında yapılan arama ise bugün saat 05.20’ye kadar sürdü.

Aramanın bitmesinden sonra polis Belediye önünde aldığı güvenlik tedbirlerini sürdürürken, saat 08.00 sıralarında Belediye yetkilileri ve daire başkanları kendi sorumluluklarında bulunan katlarda yapılan aramalardan sonra tespit yapıp tutanak tutmak için avukatlarla binaya girdikleri belirtildi.

DİSKİ’de de arama yapıldı

Büyükşehir Belediyesi’nde arama sürürken, Büyükşehir’e bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü binasında saat 04.00’te başlatılan arama saat 07.00’ye kadar sürdü.

Belediye abluka altında

HDP ve DBP, Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto etmek için bugün saat 11.00’de Büyükşehir Belediyesi önünde toplanma çağrısı yapmıştı. Polis, bunun için Belediye çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Valilik “yasak” dedi 

HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, O”HAL Kanunu’nun 11-m maddesine istinaden, Diyarbakır merkezinde 15 Ağustos tarihinde alınan açık alanlarda stant açma, çadır kurma, basın açıklamaları yapma, oturma eylemi, miting, her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin ikinci bir emre kadar yasaklandığı kararı” hatırlatıldı.