07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Adil Öksüz 2 Yıldır Biliniyordu”
“Adil Öksüz 2 Yıldır Biliniyordu”

“Adil Öksüz 2 Yıldır Biliniyordu”

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, cemaat’in emniyet, milli istihbarat, ordu, yargı ve diğer yönetim konumundaki imamların listesini çıkartıp hem Ankara hem İstanbul savcısına verdiğini, 2015 yılına kadar ismini verdiği tüm imamların görevlerine devam ettiğini, başına 4 milyon TL ödül konulan Adil Öksüz’ün ise iki yıldır bu görevde olduğunun bilindiğini iddia etti.

İşte Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 14’üncü Olağan toplantısında konuşan Hanefi Avcı’nın o çarpıcı açıklamalarından başlıklar;

7 Şubat yeterince algılanamadı

“7 Şubat’ta yeteri kadar cevap almadı. Yaptığı suç, hareket o kadar büyüktü ki devletin bir kurumunu ele geçirmek, o kurum üzerine hükümetin yaptığı tüm politikaları sorgulamaya kalktı. Ama iyi bakılamadığı, yeterince algılanamadığı için geçiştirildi. Bir savcı ile dört şube müdürü değiştirilerek bu iş halledileceği zannedildi. Ama örgüt öyle bir hesap yaptı ki 17 Aralık 2013’te hükümeti yerle bir edecek plan harekete geçti. O günde biraz zamanı erken almak mecburiyetinde kaldığı için aslında başarılı olmadı”

“Ülkemizin geleceği açısından ciddi sorunlar var”

“Korkarım gelecekte bu sıkıntı yine devam edecektir. Çünkü biz hep günlük bakıyoruz. Ama 3-5 yıl sonra Türkiye ne olacak? Bu gidiş neleri gösteriyor? Şu an olup biten her şeyi iyi analiz edip, iyi bakarak, iyi çözüm üretmemiz gerekiyor. Yoksa hepimizin geleceği ve ülkemizin, devletimizin geleceği açısından ciddi sorunlar bekliyor”

“2008’de İçişleri ve Adalet Bakanına anlatmıştım”

2008’de emniyet müdürü iken bu cemaatin yaptıklarını dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, “Bu olayın gidişatı kötü, bakın cemaat devlette bu hale geldi. Hepinizi dinliyorlar. Yaptığı işlemler bu, sizin de yardımcılarınıza kurulan tuzakları bu adamlar kurdu. Siz de biliyorsunuz’ diye anlattığını belirten Avcı, “Evet ben de biliyorum” dediğini ama hiç ses çıkmadığını söyledi. Dönemin Adalet Bakanı, ardından Ankara ve İstanbul savcılarına da anlattığını ifade eden Avcı, sessiz kalındığını ve bunun üzerine kitap yazdığını hatırlattı..

“Adil Öksüz’ün görevi 2 yıldır biliniyordu”

” 2015’e kadar tüm o ismini verdiğim cemaatin imamları görevlerine devam ettiler. Tüm imamlar teker teker yurtdışına kaçtı ve hiçbirine tedbir alınmadı. Daha vahimi, Adil Öksüz’ün başına 4 milyon TL ödül konuldu deniyor. Adil Öksüz iddiaya göre şu andaki ihtilalin Türkiye’de en üstteki adamı, cemaatin liderinin adına gelmiş, Türkiye’de bu işi organize eden en üstteki insan. Ama çok garip, bu adamın bu görevde olduğu iki yıldır biliniyor”

“Adil Öksüz darbe öncesi ifadelerde var”

“Kemalettin Özdemir denen ve geçmişte emniyete imamlık yapmış kişi ‘Ben de anlattım, ifade verdim, tutanakta var’ diyor. Ben kendim okudum, Çetin Acar diye biri var, ‘Ben biliyorum, bu Adil Öksüz hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerinin imamıdır.’ Şimdi düşünün bu hükümetin en problemlerinden bir tanesi bu cemaat. Hepsi onunla uğraşıyor, peki en önemli kurumda silahlı kuvvetler, onlarca kitap yazılmış, her yerde konuşuluyor ve her gün hükümete raporlar gidiyor. Belki daha yayınlanmadı 100’ün üzerinde subay, askeri hakim ifade veriyor. Ordu içinde güçlüler, bize kumpası bunlar kurdu. İsimleri veriyorlar. Peki silahlı kuvvetler bu kadar önemli bir darbe veya benzeri şey bekliyorsunuz. Tüm bunları yönetecek adam da belli, Adil Öksüz. İkincisi her iki subayı yöneten imamların çoğu da belli ama hiçbiri ne Adil Öksüz’ü ne abileri takip etmiş, izlemiş.”

“Adil Öksüz gibi bir adamı kim olduğunu bildiğiniz halde takip etmediniz”

“Garip bir ifadesi var. Biz emniyette birini yakaladığımızda, önemli birinin ifadesini aldığımız zaman, örgüt mensubuysa bilgisayara onun ifadesinde ismi geçen herkesi yazarız. Daha önce o kişi hakkında bilgi varsa birleştiririz. Ayrıca nüfusa kayıtlı olduğu yere bilgi veririz. Çalıştığı yere de bilgi veririz. Bu kişiyle ilgili ne çalıştığı yere bilgi verilmiş ne de takip edilmiş. Ne de bilgisayara girilmiş. Daha da garibi bunu yapanlardan halen hesap sorulmuyor. ‘Ya bunu niye yapmadınız’ diye soran da yok. Şimdi böyle bir devletimiz, ülkemiz var ve böyle bir olayla mücadele ediyoruz. Ama şu da bir gerçek; bu iktidar, yönetim hedef mi, hedef, darbe onlara karşı yapılacaktı. Adil Öksüz gibi bir adamı takip etmediniz, biliyordunuz kim olduğunu.”