02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Demirtaş ve Yüksekdağ’a Terör Fezlekesi
Demirtaş ve Yüksekdağ’a Terör Fezlekesi

Demirtaş ve Yüksekdağ’a Terör Fezlekesi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP’li 3 milletvekili hakkında, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla fezleke hazırlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Aralık 2015’te gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi  Olağanüstü Genel Kurulu’nda “öz yönetim” ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Başsavcılık, soruşturma kapsamında, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında fezleke hazırladı.

Fezlekede dokunulmazlıklarının kaldırılması istendi

Hazırlanan fezlekede “şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa’nın 83. maddesine istinaden, ‘dokunulmazlıklarının kaldırılması’ talebinde” bulunuldu. Fezleke, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.