07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Darbe Fiilen Gerçekleşti”
“Darbe Fiilen Gerçekleşti”

“Darbe Fiilen Gerçekleşti”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP’de olağanüstü kongreyle Davutoğlu’nun görevinin sona ermesine ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, olağanüstü kongreyi darbe olarak değerlendirerek “Davutoğlu 23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır dedi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun o açıklamasından başlıklar;

“Kendi tercihi değilse ayrılık gerekçesi ne?”

-Başarılarını anlattı ama başbakanlık koltuğundan ayrılmasının kendi tercihi olmadığını da ifade etti. Kendi tercihi değilse hangi gerekçeyle başbakanlıktan ayrıldı. Bu sorunun yanıtı verilmedi. izin verirseniz bu sorunun yanıtını ben vereyim. 17 Aralık 2012, dönemin Başbakanı şu ifadeyi kullandı: Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır. Yani güçler ayrılığı ilkesini açıklıkla reddetti. Sonra devam etti. 21 Mart 2015, sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra: Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiş bulunmaktadır. Bu cümleyi birkaç yerde tekrar etti.

“Darbe fiilen gerçekleşti”

-Bu söylemler aslında sivil görünümlü bir darbenin, bir dikta yönetimi özleminin ayak sesleriydi.Bunu defalarca dile getirdik. Dünkü görüşmede darbe fiilen gerçekleşti. Darbenin adı 4 Mayıs Saray Darbesi’dir.4 Mayıs saray darbesi, 28 Şubat’ı da aşan bir niteliğe sahiptir. 4 Mayıs saray darbesi ile Sayın Davutoğlu başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbe ‘yol arkadaşım’ dediği bir kişi tarafından gerçekleşmiştir. Sayın Davutoğlu başbakan olarak iki kere seçimlere girdi. Parlamenter demokratik sistem içinde Sayın Davutoğlu başbakanlık koltuğuna oturmuştur. Meşruyeti yargılanmamıştır. Kendisinin de sıklıkla vurguladığı milli irade getirmiştir.

“23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır”

Sayın Davutoğlu 23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır. O bir kişi 4 Mayıs’ta saray darbesini gerçekleştiren kişidir. Ülkesinin demokrasisini değil, dikta rejimini isteyen kişidir. Sayın Davutoğlu, dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Demokrasiden yana olan herkes darbeye direnmelidir. Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için 4 Mayıs saray darbesini yapanlar CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklar. 150 yıllık parlamenter rejimimizi bir diktatöre teslim etmeyeceğiz. Darbecileri yeneceğiz. Tarih de bunu hep böyle yazmıştır.