07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Cem Özdemir’e Ölüm Tehdidi
Cem Özdemir’e Ölüm Tehdidi

Cem Özdemir’e Ölüm Tehdidi

Federal Alman Meclisi’nde geçen Ermeni soykırımı tasarısının kabul edilmesinin ardından Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir hedef tahtasına oturtuldu. Özellikle soysal medya üzerinden paylaşılan mesajlarda ve yayımlanan haberlere yapılan kullanıcı yorumlarında Özdemir’e yönelik yoğun saldırılar ve ölüm tahditleri var.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Özdemir’e yapılan yorum ve eleştiriler ölüm tehditleri boyutuna kadar vardı. Welt am Sonntag gazetesinin haberinde, Cem Özdemir’in ofisinden yapılan açıklamada konuyla ilgili Federal Emniyet Teşkilatı’yla görüşüldüğü belirtildi.

“Bu kadar yoğun ölüm tehtidiyle karşılaşmamıştık”

Ofis yetkilisi Marc Berthold, “aşağılama ve hakaretlere alışık olduklarını” belirtirken “Ancak şimdiye kadar bu kadar çok ölüm tehdidiyle karşılaşmamıştık” ifadelerini kullandı. Berthold, “Aşırı sağcılık sadece Almanlara mahsus değil, Türkiye’de de Almanya’da yaşayan Türklerin arasında da var” diyerek, artırılan güvenlik önlemlerinin gerekliliği savundu. Haberde, 2 Haziran’dan itibaren Cem Özdemir’in Berlin’deki evinin çevresindeki güvenlik birimlerinin sayısını artırıldığı bilgisi de yer aldı.

“Almanya’nın o zaman soykırıma destek vermesi bugünde destekleyeceği anlamın gelmez”

Cem Özdemir Ermeni soykırımı tasarısının Federal Meclis gündemine alınmasına öncülük eden isimlerden olurken, “Almanya’nın o zamanlar soykırıma destek verdiğini ama bunun bugün soykırımı inkâr edenleri desteklemek gerektiği anlamına gelemeyeceği” görüşünü savundu.

Erdoğan sert tepki göstermişti

Özdemir’e tepki gösteren isimlerden biri de Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan dün yaptığı bir konuşmada “Peki, burada bu skandal olayın başını çeken kim? Kökeni ili söylemeyeceğim, o ilden olanlar şimdi yanımda, karşımda duruyorlar, üzülürler ve onlar da tabii buradan gerekenleri söylüyorlar, kökeni itibariyle buralı. Ama ben ona bir defa Türk diyemem. Niye? Çünkü bu milletin kanının damarlarında olduğu bir insan kalkıp da bu milleti sözde Ermeni soykırımıyla suçlayamaz, bunu yapamaz.” dedi.

“Bizim gibi gerçeğin peşinde olanlar da var”

Cem Özdemir, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in karar tasarıyla ilgili çalışmaları için kendisine teşekkür ettiği yazısına cevaben Twitter üzerinden “Diğerleri daha sesli ve daha agresif olabilir ama bizim gibi gerçeğin peşinde olanlar da var” yanıtını verdi. Tasarının kabulünden sonra Deutsche Welle Türkçe’ye açıklama yapan Cem Özdemir, kararın haklılığını savunmuştu.