07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Burada İfade Özgürlüğü Var”
“Burada İfade Özgürlüğü Var”

“Burada İfade Özgürlüğü Var”

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Tayyip Erdoğan’ın korumalarının  Erdoğan’ı protesto eden kadınlara sert müdahalesine ilişkinaçıklama yaptı. Patino, “burada ifade özgürlüğü var, Türkiye’ye nota vereceğiz” dedi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Tayyip Erdoğan’ın korumalarının protestocu kadınlara yönelik müdahalesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

“Ekvador egemenliğini savunmak içi Türkiye’ye NOTA vereceğiz”

Patino, “Kurumsallığımızı ve Ekvador’un egemenliğini savunmak için hareket edeceğiz, protesto notası vereceğiz ve Türk hükümetinin açıklamalarını ve cevabını bekleyeceğiz” dedi.

“Türk korumaların davranışı kabul edilemez”

Ekvador polisinin işine karışan Türk korumaların davranışının  kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Patino, bazı insanların “tekme atılarak etkisiz hale getirildiğini” söyledi.

“Türkiye güvenliği bunu yapmamalıydı” diyen Ricardo Patino, “Ekvador’da ifade özgürlüğü var ve Türkiye’nin güvenlik güçleri bu ülkede kendilerini ifade eden insanlara müdahale edemez.” şeklinde konuştu.

Patino ayrıca daha fazla önlem alması gereken İAEN kurumundan da bir açıklama istediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı

Ekvador Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sayfasında da Türkiye’nin Quito Büyükelçisi Korkut Güngen’in bakanlığa çağırıldığı ve olaydan duydukları rahatsızlığın iletildiği açıklandı.