07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yassıada’da 3 – 5 Ağaç kesilmiş
Yassıada’da 3 – 5 Ağaç kesilmiş

Yassıada’da 3 – 5 Ağaç kesilmiş

Yassıada’da devam eden Demokrasi Adası çalışmaları nedeniyle adadaki ağaçların yok edilmesine tepkiler sürerken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan şaka gibi açıklama geldi: Ağaç kesildiyse 20 ağaç dikeriz…

Gazetecilerin sorusu üzerine Yassıada’daki betonlaşma ve yeşilin yok edilmesine ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıklaması şöyle;

“Kesilen 3 – 5 tane ağaç”

– Orada kesilen 3-5 tane ağaç ama orası Demokrasi Adası olacak. Bakın biz İstanbul’u dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var. İstanbul’a eskiden kimse gelmiyordu. Haliç’in kokusundan, susuzluktan kimse gelmiyordu ama şu an İstanbul, dünyada görülmesi arzulanan ilk beş yer arasına girdi.

“Kestilerse, İstanbul’u yemyeşil yaptık, 20 ağaç dikeriz olur biter”

– Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum. 18 milyon fidan dikerek, İstanbul’u yemyeşil yaptık. Biz de bir ağaç kesmişsek, yerine 5 ağaç dikme mecburiyeti var. Eski ve yeni fotoğraflara bir bakın.

“Bizde rant yok”

– Merak etmeyin, bizde rant falan yok. Rant olsaydı, zaten bunlar yapılamazdı. Bakın bunu net olarak söylüyorum, rant eski Türkiye’de vardı. Eski Türkiye’de faiz lobisinin rantı vardı. Toplanan vergilerin yüzde 86’sı faiz olarak ödeniyordu. Yılda 60 milyar lira faiz lobisine gidiyordu. İhale lobisi ve ilaç lobisinin rantlarını kestik. Şimdi rant değil, hizmet var. Bizde rant yoktur.”