07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Basın Özgürlüğü’nde Bangladeş’in Önündeyiz
Basın Özgürlüğü’nde Bangladeş’in Önündeyiz

Basın Özgürlüğü’nde Bangladeş’in Önündeyiz

Dünyada basın özgürlüğünün korunması için önde gelen kuruluşlardan birisi olan Washington merkezli Özgürlük Evi (Freedom House), 2016 Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı.Raporda  7 puan kaybeden Bengladeş’i, 6 puanlık kayıpla Türkiye izledi.

İşte Freedom House’un Basın Özgürlüğü Raporu’na göre Türkiye’nin durumu;

“Basın özgürlüğü 2015 yılında son 12 yılın en dibine vurdu”

Dünya genelinde, 2015 yılının, son 12 yıl içinde basın özgürlüğünün dibe vurduğu bir yıl olduğu belirtilen raporda, siyasi iktidarların, teröristlerin ve suçluların, kendi güçlerini artırabilmek için, özgür medyayı susturmaya çalıştıkları belirtildi.

“Türkiye 7 puan kaybeden Bangladeş’in önünde”

Özgürlük Evi’nin raporunda Türkiye, geçen yıl olduğu gibi yine ‘basını özgür olmayan ülkeler’ kategorisinde yer aldı. “Basın özgürlüğüne karşı güçlerin, hükümetlerin ve militan grupların gazetecileri susturmaya çalıştıkları, ‘ya bizlesin ya da bize karşısın’ politikası izlenerek, gazetecileri taraf tutmaya, medya kuruluşlarını baskı altında bırakmaya yönelik eğilimler en güçlü olarak Ortadoğu’da ve Türkiye’de çıktı” görüşüne yer verilen raporda, basın özgürlüğü alanında 7 puan kaybeden Bengladeş’i, 6 puanlık kayıpla Türkiye izledi.

“Erdoğan’a sadık güçler saldırıp ele geçiriyor sonra kendi propagandalarını yapıyor”

Raporda, Türkiye ile ilgili bölümde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadık yetkili güçler, bağımsız medya kuruluşlarına saldırıp, onları ele geçirerek kendi propagandalarını yapan kurumlar haline getirdiler. Hükümet, Ekim 2015’te, eleştirel yayınlar yapan Kanaltürk ve Bugün kanalları ile Bugün ve Millet gazetelerinin sahibi İpek Koza Holding’e el koydu. Mart 2016, Feza Gazetecilik ve sahibi olduğu Zaman, gazetesine kayyum atanarak el konuldu” görüşüne yer verildi.

Raporda cemaat-AKP ortaklığı da hatırlatıldı

Raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de yaşayan Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’i terörist ilan ettiği, ancak Erdoğan ve Gülen’in, eskiden müttefik oldukları da belirtildi.

Özgürlük Evi’nin raporunda, Türkiye 66 puanla, 199 ülke içinde basını özgür olmayan ülkeler arasında yer aldı.