07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Anayasa Komisyonu Dağıldı
Anayasa Komisyonu Dağıldı

Anayasa Komisyonu Dağıldı

 Anayasa Uzlaşma Komisyonu 3. toplantısında son buldu. CHP, Anayasanın ilk 4 maddesinden vazgeçmeyeceğini söylemesi üzerine Meclis Başkanı İsmail Kahraman  “Böyle kırmızı çizgilerle başlanmaz” diyerek komisyonu dağıttı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu bugün yaptığı toplantının 5. saatinde CHP’nin anayasadaki ilk 4 dört madde ve parlamenter sistem talebi nedeniyle dağıldı. CHP, bu kırmızı çizgilerini asla dokundurtmayacağını söyleyince Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “Böyle kırmızı çizgilerle başlanmaz” diyerek masayı dağıttı.

Komisyonun dağılması ile ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan bir açıklama yaptı.

İşte o açıklamadan başlıklar;

-Bu, masadan kalktı oturdu meselesi değil. Öncelikli bu masanın verimli olması için elimizden geleni yaptık. 6 ay sonra bozulacağını bile bile oyun oynamanın alemi yok.

“Bu işin başkanlık faliyetine dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz”

-Sayın Meclis Başkanı bugün son olarak ‘sona ermiştir’ dedi ve rafa kalktı komisyon. Samimi olarak parlamenter demokrasi ekseninde yargı bağımsızlığını sağlayacak bir anayasa çalışmasında veya 60 maddeyi gelin birlikte geçirelim noktasında bizim desteğimiz devam edecek. Bu işin başkanlık faaliyetine dönüştürülmesine izin vermeyiz” dedi.

“Komisyonun çalışmasını tıkayan AKP’nin başkanlık sistemi önerisi”

 

-24. dönemdeki uzlaşma komisyonu bakalım nerede tıkanmış? Tıkandığı yer belli, başkanlık rejimiyle ilgili öneri geldiği için, yürütme yargı bölümlerinde ciddi uzlaşmazlık getirildi. Masaya otururken 6 ay sonra “Ya bu mesele yine önümüze gelecekse zaman kaybetmeyelim” dedik.