07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Almanya Ve İsrail Yine Korkuttu
Almanya Ve İsrail Yine Korkuttu

Almanya Ve İsrail Yine Korkuttu

İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamadan sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da bulunan vatandaşlarını ‘otellerinden çıkmamaları’ konusunda uyardı. Saldırıda 3 vatandaşı hayatını kaybeden 11 vatandaşı da yaralanan İsrail, İstanbul Başkonsolosluğu’na “Personeli takviye edin” talimatı verdi.

Terör saldırısı olabileceği istihbaratı aldıkları için temsilcilikleri ve okullarını kapatan Almanya, İstanbul İstiklal Caddesi’nde dün sabahki canlı bombalı saldırı sonrasında Türkiye’deki vatandaşlarını bir kez daha uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yer alan uyarı şöyle;

“Otellerden Çıkmayın!”

-İstanbul’da bulunan vatandaşların öncelikle otellerinden dışarı çıkmamaları ve medyadan ve Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasından gelişmeleri takip etmeleri tavsiye edilir.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ayrıca, ülke genelinde Kürtlerin Nevruz’u kutladığı dönemde terör saldırıları olabileceğinin öngörüldüğünü belirtti. Açıklamada daha önce yapılan, eğer acil bir durum yoksa, Diyarbakır, Mardin, Cizre, Silopi, İdil, Yüksekova ve Nusaybin’e gidilmemesi yönündeki uyarı tekrarlandı.

İsrail: Başkonsolosluktaki Personeli Arttırın

İstanbul’daki patlamada 3 İsraillinin ölmesi, 11’inin de yaralanması üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı dün acilen toplandı. İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’ya gelişmelerle ilgili sürekli bilgi verildi. Netanyahu, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki personel sayısının takviye edilmesi, yaralıların getirilmesi talimatı verdi.

İsrail Dışişleri Müsteşarı Türkiye’ye Geliyor

Saldırının 14 kişilik İsrailli turist kafilesine yapıldığını yazan İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD’de bulunan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold’un ziyaretini kesip İstanbul’a geleceğini açıkladı.