07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Alman Bakan Erdoğan’ın Dilinden Konuştu
Alman Bakan Erdoğan’ın Dilinden Konuştu

Alman Bakan Erdoğan’ın Dilinden Konuştu

Erdoğan’ın vize serbestisi restine, Almanya Adalet Bakanı Erdoğan’ın anlayacağı dilden cevap verdi, “Erdoğan’ın söylemleri değil, eylemleri muhatap alınmalı. Bu konuda istediği kadar bağırıp çağırsın”

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye ve AB arasında Türk vatandaşlarına vizesiz AB seyahati konusundaki anlaşmazlık derinleşiyor. Tayyip Erdoğan’ın AB’nin vize serbestisini uygulamaya koymadığı takdirde Türkiye’nin AB ile varılan mülteci anlaşmasını feshedeceği yönündeki restinin ardından Almanya’dan da sert açıklamalar geldi.

“Şartlar yerine getirilmezse vize serbestisi olmayacak”

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Şayet vize serbestisi için gerekli koşullar yerine getirilmezse, vize serbestisi de olmayacak” diye konuştu. Funke medya grubuna konuşan Federal İçişleri Bakanı, Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili restine ilişkin olarak da, “Siyasette, kamuoyu önünde yapılan baskılara pek fazla kulak asmamak gerekir. En azından bu tür çıkışlar karşısında endişeli bir yaklaşım sergilememeli. Çünkü bu açıklamalara destek vermek olur” açıklamasını yaptı.

AB, Türkiye ile varılan anlaşma gereği Ankara’nın vize serbestisi için öne sürülen 72 şartın yerine getirilmesini istiyor. Ancak Ankara, kendisinden istenen kriterlerden terörle mücadele konusundaki yasa değişikliklerine yanaşmıyor. Erdoğan’ın konuyla ilgili son çıkışına bir diğer tepki de Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas’dan geldi.

“Erdoğan’ın söylemleri değil, eylemleri muhatap alınmalı”

Adalet Bakanı Heiko Maas, bugün Neuer Osnabrücker Zeitung’da yer alan demecinde, Erdoğan’ın söyleminin değil, eylemlerinin muhatap alınması gerektiğini söyledi. Federal Adalet Bakanı, “Bize şantaj yapılmasına izin vermemeliyiz” diyerek, “Vize serbesti için açıkça ortaya konmuş koşullar var ve bu koşullar henüz yerine getirilmedi” ifadelerini kullandı.

“Bu konuda istediği kadar bağırıp çağırsın”

Türkiye Cumhurbaşkanının konuyla ilgili açıklamalarına cevap veren Maas, “Erdoğan bu konuda istediği kadar bağırıp çağırsın!” dedi. Federal Adalet Bakanı, “Ayrıca sığınmacılar artık farklı rotalar üzerinden AB’ye ulaşmaya çalışıyor, biz sorumlu bir siyaset anlayışıyla hareket etmeli ve sadece Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasına bel bağlamamalıyız” diye konuştu.

Türkiye vize serbestisinin Haziran ayından itibaren yürürlüğe girmesini istemişti.