07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “ABD Türkiye’nin Ağzına Bir Parmak Bal Çaldı”
“ABD Türkiye’nin Ağzına Bir Parmak Bal Çaldı”

“ABD Türkiye’nin Ağzına Bir Parmak Bal Çaldı”

ABD’nin en etkin gazetelerinden The New York Times’ta, Türkiye’nin Cerablus’a düzenlediği askeri operasyona ilişkin çok konuşulacak bir analiz yayımlandı. O makalede, “ABD’nin Türkiye’nin ağzına bir parmak bal çalarak birbirini düşman olarak gören iki müttefiki Türkiye ve Kürtler ile ilişkilerini yeniden dengelediği’ ifade edildi.

İşte Tim Arango, Anne Barnard ve Ceylan Yeginsu imzasıyla yayınlanan o makaleden başlıklar;

“ABD, Türkiye’nin ağzına bir parmak bal çaldı”

“ABD, Kürtlerle derinleşen işbirliği sebebiyle kendisine kızgın olan Türkiye’nin ağzına bir parmak bal çalarak birbirini düşman olarak gören iki müttefiki Türkiye ve Kürt milislerle ilişkilerini yeniden dengeliyor. Bu durum, IŞİD ve El Kaide ile bağlantılı olmayan Suriyeli muhalifler için radikal gruplara karşı mücadelede etkili ortaklar olabileceklerini göstermek ve kaybettikleri kasabalarını geri alabilmek için bir fırsat anlamına geliyor.”

“Moskova-Washington uzlaşmasına dair işaretler var”

“Suriye’nin ana müttefiki Rusya’nın Türkiye’nin başlattığı harekatla ilgili yalnızca soğuk bir kınama yayınlamakla yetindi. Moskova ve Washington’ın Suriye konusunda bir uzlaşmaya varmak için ilk adımları test etmiş olabileceğine dair işaretler var. İki taraf da Suriye’deki muhaliflerin bir şekilde genişletilmiş ya da geliştirilmiş Suriye hükümetinde pay sahibi olması karşılığında radikal gruplarla savaşabileceğine dair bir öneri yaptı”

“Türkiye, Esad’a yaklaşımını yumuşattı”

“Türkiye  savaşı bitirmek için İran, Rusya ve ABD ile yan yana çalışarak Suriye’de daha agresif bir diplomatik rol almaya hazır. Türkiye hükümeti, uzun süre Esad’ın barış görüşmeleri öncesinde görevi bırakması gerektiğinde ısrar etti. Fakat son zamanlarda, siyasi geçiş döneminde Esad’ın rol alabileceğini kabul ederek, yaklaşımını yumuşattı”