07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AB Üyeliği Erdoğan Sonrasının Konusu”
“AB Üyeliği Erdoğan Sonrasının Konusu”

“AB Üyeliği Erdoğan Sonrasının Konusu”

Avrupa Birliği Komiseri Günther Oettinger Alman Bild gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin AB üyeliği için ,Tayyip Erdoğan sonrasını işaret etti.

İşte o ropörtajdan başlıklar;

“AB Üyeliği Erdoğan sonrasının konusu”

Alman Bild gazetesine konuşan Oettinger, kendisinin 2013 yılında sarf ettiği, “AB Türkiye’ye üyelik için yalvaracak” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması ve bugün de aynı düşüncede olup olmadığı sorusu üzerine,

“Bu, Türkiye’nin AB için ekonomik ve coğrafi açıdan stratejik bir ülke olduğuna yönelik bir ifadeydi, ancak Erdoğan hükümetine yönelik değil. Türkiye ile iyi ilişkiler AB açısından önemli. Bugünkü şartlar altında bir üyelik önümüzdeki on yılı aşkın bir süre için gerçekçi değil. Bu daha çok Erdoğan sonrasının bir konusu olacaktır”

“Erdoğan Putin ve Trump’la aynı dalgada yüzüyor”

“Kendisinin kamuoyuna yönelik sözleri daha çok Türk halkına yönelik. Birçok Türkün güçlü bir lider istediği anlaşılıyor. O bunu kullanıyor. Erdoğan için popülizm ve milliyetçilik yabancı değil. Kendisi Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkan adayı Trump ile aynı dalgada yüzüyor. Birçok AB ülkesinde de bu tür hareketlerin güçlendiğini görüyoruz. Bunu çok tehlikeli görüyorum”

“Türkiye vize serbestisi için şartları yerine getirmedi”

“Henüz Türkiye vize serbestisi için gerekli şartların tamamını yerine getirmedi. Özellikle anti-terör yasaları konusunda bizim tarafımızdan bir indirim söz konusu değil. Bizim açımızdan hukukun üstünlüğü ve tüm şartların yerine getirilmesi, hızlı olmaktan önce gelir. Türkiye değişiklikler için daha çok zamana ihtiyaç duyuyorsa, bu böyle.”

Darbe sonrası Türkiye’den göç konusu

“Darbe girişimi sonrasında yapılan temizlik hareketi nedeniyle çok sayıda Türkün AB’ye gelebileceği göz ardı edilemez. Gelecek kişiler arasında görevden uzaklaştırılan devlet memurları ve askerler, aydınlar ve gazetecilerle aileleri olabilir.”

ab-komiseri-oettinger-turkiyenin-ab-uyeligi-erdogan-sonrasinin-konusu_6658_dhaphoto1