07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yedirdik İçirdik IŞİD’e Biat Ettiler
Yedirdik İçirdik IŞİD’e Biat Ettiler

Yedirdik İçirdik IŞİD’e Biat Ettiler

Musul eski Başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Yılmaz, Başika kampındaki askerler için “o asker Musul’u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?” dedi. IŞİD konusunda ise bölgedeki sünni aşiretleri işaret etti;”Türkiye’ye davet ettik, yediler içtiler sonra IŞİD’e biat ettiler” …

İşte eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın TBMM’de yaptı o konuşmadan satırbaşları;

“Türkiye Irak Merkezi Hükümetini bir tarafa itip Kürt yönetimine önem verdi”

“Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerde merkezi hükümeti işaret ederdik. Her şey Irak merkezi hükümeti üzerinden giderdi. Son 5 yılda merkezi hükümetle ilişkiler bir tarafa itildi. Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkiler ön plana çıkarıldı. Türkiye’nin Irak’la sorunları başladı. Kabul edelim etmeyelim Bağdat’ta baskın bir Şii yönetimi var. Bunun bu işlerden rahatsız olduğunu biliyoruz”

“Bölgedeki sünni aşiretler Türkiye’ye geldi. Yediler, içtiler sonra Bağdadi’ye biat ettiler”

“Son 5 yılda IŞİD Musul’u ve Bağdat’ın kuzeyini işgal etmeden önce bizim Türkiye’ye davet ettiğimiz aşiretlerin sayısını bile unuttuk. Bütün Sünni aşiretleri Türkiye’ye davet ettik. Devleti bir tarafa bıraktık. Bütün Sünni aşiretler Türkiye’ye geldi. Yediler, içtiler, konuştular ve planlar yaptılar sonra 11 Haziran 2014 tarihinde Ebubekir El Bağdadi’ye biat etti hepsi. Siyaset böyle bir şey mi?”

“Başika’ya asker göndermek için Bağdat değil Musul Valisi davet etti”

” Biz Bağdat’la bu işleri götürmek istemedik. Görevden alınmış eski Musul Valisi’nin daveti üzerine gitmiş bunlar. Peşmergenin uygun görmesi üzerine gitmiş. Sonra bilgi verilmiş. Bilgi ayrı onay ayrı. Madem bunlara onay verilmiş niye şimdi karşı çıkıyorlar? Niye BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet ederiz diye tutturuyorlar? Ne oldu? Onlar mı riyakar sadece? Bizde bir hata yok mu? Bir taraftan Bağdat’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz diyoruz, bağımsızlığını ihlal edecek her türlü şeyi yapıyoruz”

“Çekilmeye intikal diyorlar”

“Musul’dan intikal ne demek? Çekilme demek. Nezaketen diyemiyorlar çekilmek, intikal diyorlar. Basbayağı askerin geri çekilmesidir bu. 10 gün önce gönderdiğiniz askerin 10 gün sonra geri çekilmesidir. Başka hiçbir şey değildir”

“Musul’u alıp Kürt Bölgesel yönetimine mi vereceğiz?”

“Asker bulundurmasına biz karşı değiliz. Amaç ne? Niye orada asker bulunduruyoruz? IŞİD sonrası bir stratejimiz varsa nedir? O bölgeyi Sünni bir bölge mi yapmak istiyoruz? Musul’u alıp Kürt Bölgesel Yönetimi’ne mi katmak istiyoruz? Alıp onu tekrar merkezi yönetime mi katmak istiyoruz? Birisi çıksın bana sonraki stratejiyi açıklasın lütfen. Çocuk kandırmayın. Bu askerler oraya niye gitti? Orada ne amaçları vardı? 600 asker Musul’u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?”