07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Türkiye’nin İlk Gergedanı Bu Halde Geldi
Türkiye’nin İlk Gergedanı Bu Halde Geldi

Türkiye’nin İlk Gergedanı Bu Halde Geldi

TÜRKİYE’nin ilk Hint gergedanı Samir, İngiltere Edinburgh’tan 7 gün süren yolculuğunun ardından Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na getirildi.

Gergedan Samir özel kafesi ile birlikte vinçle alınarak kendisi için hazırlanan yeni yerine taşındı. Gergedandaki yaralanmalar da dikkat çekti.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanık Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz yaklaşık 2 yıllık çalışmanın sonucunda gergedanı getirdiklerini belirterek, “Türkiye’nin ilk gergedanı Samir’i getirip, parkımıza yerleştirdik. Tabi böyle söyleyince çok kolay oluyor. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ve 7 günlük nakliye süreci sonucunda parkımıza ulaştı. Bulgaristan tarafındaki ufak problemlerden dolayı bir gün orada beklemek zorunda kaldı, ama sonra bütün işlemlerini halledip buraya getirdik” dedi.

Yücel Yılmaz, nisan veya mayıs ayında dişisini de hayvanat bahçesine getireceklerini söyledi ve “Samir 7 yaşında Hint Gergedanı. Diğer bir ismi zırhlı gergedan, 40 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Erkek bir hayvan, nisan veya mayıs ayında da dişisini de getirmiş olacağız. En büyük özelliği çoğu hayvan gibi nesilleri tükenme tehlikesi altında. Boynuzları yüzünden avlandıkları için yaşam alanlarının yok edilmesinden dolayı çok kıymetli bir hayvan. Diğer gergedanlardan farkı da derisinin yapısı ve tek boynuzlu oluşu. Diğerleri çift boynuzlu, bu tek boynuzlu. Derisi bir zırh görümünde ve kat kat bir yapıya sahip. Otçul bir hayvan. Özel hazırladığımız yemler, meyve, yonca ve yulaf gibi otlarla beslenecek.” diye konuştu