07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sivil Polis Çıktı
Sivil Polis Çıktı

Sivil Polis Çıktı

Tahir Elçi’nin ölümüne ilişkin sır perdesi hala aralanamadı ama olay günü yaşananlara ilişkin yeni bilgiler kuşkuları daha da artırdı. Vatan Gazetesi’ninde yer alan haberde Tahir Elçi’nin ölümü öncesi polislerin şehit edildiği saldırıda taksi şoförünün sivil polis olduğu yazıldı.

diyar1

Vatan’da satır arasında bırakılan bu önemli detayın haber şöyle verildi;
“Yerel kaynakların iddialarına göre teröristler Mahsum Gürkan ve Uğur Yakışır olaydan bir gün önce yaşanan beyaz Toros olayında 3 polisi yaraladıktan sonra ölen kuzenleri Süleyman Yakışır da ölü olarak ele geçirildi. Cumartesi günü ise Gürkan ve Yakışır kuzenlerinin mezarına gitti. İstihbarat birimlerinin peşinde olduğu kuzenler, Yeniköy Mezarlığı’nda fark edildi ve sivil polisler tarafından takibe alındı. Polisin uzun süredir peşinde olduğu kuzenler mezarlıktan ayrıldıktan sonra yeni bir eylem gerçekleştirmek üzere Sur’a gitmek istedi. Taksi çevirdiler fakat şoför sivil polisti. Şüphelenince hemen arkasındaki taksiye yöneldiler. Kuzenlerin bindiği taksideki şoför ise iddiaya göre polisin bilgisi dahilinde hareket ediyordu. Uğur ile Gürkan Clas Otel’in önünde inmek istediklerini iletti.
Polise işaret verdi
Şoför ilk etapta polislerin beklediği daha ilerideki bir noktada bırakmak istedi ancak kuzenler inmek istediklerini ısrarla diretince şoföre 50 lira uzattı. Şoför üzerinde bozuk olmadığı belirtip ileride bozdurabileceğini söyledi. Kuzenler para üstü istemediklerini söyleyip inmeye hazırlandığı esnada şoför eliyle 50 lirayı kaldırıp ilerideki polislere işaret verdi. Kuzenler durumu anlayıp kıyafetlerine gizledikleri silahları çıkartıp yaklaşan iki polisi şehit etti. Mahsum Gürkan arabadan inerken silahının şarjörünü düşürdü. Ardından Dörtayaklı Minare’nin sokağına doğru koştular. Uğur Yakışır ateş açmasına rağmen silahı tutukluk yaptı.”

YDG-H “Onlar Üyemiz”

Diğer yandan BBC Türkçe internet sayfasında YDG-H’nın Tahir Elçi’nin öldürüldüğü güne ilişkin açıklamasına yer verildi. YDG-H Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin geçen Cumartesi günü öldürülmesi sırasında çekilen video kayıtlarında iki polisi vurduktan sonra kaçarken görülen iki kişinin üyeleri olduğunu bildirdi.
YDG-H açıklamasında, olayda rolleri olduğuna dair haberler ve söylentileri “gerçek dışı” diye nitelendirdi ve kameralara yansıyan olayları şöyle açıkladı:
“Medyada açık bir biçimde görüldüğü üzere 28 Kasım günü takip edilen iki arkadaşımız, sivil polisler tarafından sivil bir ticari taksi içerisinde durdurulmuş, burada yaşanan çatışmada 2 polis öldürülmüştür. Bu çatışmanın hemen akabinde biri mermisi bitmiş, diğeri ise bozulmuş olan silahıyla alandan ayrılmaya çalışan üyelerimiz tesadüfen Tahir Elçi ve beraberindeki sivil toplum kuruluşları üyesi grubun basın açıklaması yaptığı sokağa girmiştir. Arkadaşlarımıza burada polisler tarafından ikinci bir müdahalede bulunulmuş, kameralara yansıdığı üzere burada güçlerimiz tarafından hiç bir mermi sıkılmamış, bu arkadaşlarımız sadece alandan hızlıca çıkmaya çalışmışlardır. Tahir Elçi’nin katledildiği sırada karşı taraftan da Sur’da bulunan diğer YDG-H üyeleri tarafından da karşı bir müdahalenin olmadığı bilinmektedir.”

YDG-H aynı açıklamada aynı gün olay yerinde inceleme yapmaya giden savcılara karşı da hiç bir bir eylem yapmadıklarını söyledi.

silah2

2 polisin şehit olduğu saldırı anı mobesede böyle görüntülenmişti

“2 Silah Çok Kuşku” haberini okumak için buraya tıklayın