07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rusya’dan ABD’ye Türkiye Suçlaması
Rusya’dan ABD’ye Türkiye Suçlaması

Rusya’dan ABD’ye Türkiye Suçlaması

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, IŞİD petrolünü Türkiye’ye taşıyan tankerlere ABD’li makamların ‘göz yummasının’ şaşırtıcı olduğunu söyledi. Konaşenkov’un açıklamaları şöyle;

-ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından meslektaşlarımız, kanıt olarak sunduğumuz fotoğrafların orijinal olduğunu teyit etti. Ancak sınırdan geçen tanker görmediklerini iddia ediyorlar. Fotoğraf, durağan bir nesne olduğu için bu açıklamaları gülünç.

– ABD’li yetkililerin çifte standart uyguluyor ve kelime oyunu yapıyor. Yaşanan durum ‘absürd tiyatro’

ABD ZARAR EDEN TESİSLERİ Mİ VURDU

-ABD’ye Türkiye’ye petrol kaçakçılığını tespit etmeleri için teknik ekipmanlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD’e ait petrol tesislerini ‘seçerek’ vurduklarını açıkladı. Bunu nasıl anlamalıyız? Yani, son 1,5 senedir ABD, sadece zarar eden petrol tesislerini mi vuruyordu? Teröristlerin silah almak, yeni destekçi bulmak, kanlı terör eylemleri düzenlemek için gerekli parayı nereden bulduğu ve IŞİD’in kontrolündeki toprakların bu süreçte 3 katına nasıl çıktığı şimdi anlaşıldı.

‘ABD İHA GÖRÜNTÜLERİNİ İZLESİN”

-ABD’nin Türkiye-Suriye sınırından geçen petrol tankerlerini tespit etmesi için her türlü teknik ekipmana sahip olduğunu düşünüyoruz. Rusya, petrol kaçakçılığını ortaya koyan gerek fotoğraf, gerek video kanıtları sundu. Eğer bunlar ABD için yeterli değilse, o halde Türkiye-Suriye sınırında teröristlerin kontrolündeki petrol zengini bölgelerde son dönemde sayıları üç katına çıkarılan İHA’ların elde ettiği görüntüleri izlemelerini tavsiye ediyoruz..