07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bir Putin, Bir Erdoğan
Bir Putin, Bir Erdoğan

Bir Putin, Bir Erdoğan

Paris’te Putin ile görüşmeyi planlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan istediğini alamadı. Rus lider daha önce açıkladığı gibi Erdoğan ile görüşmedi.Hatta bir araya gelmemek için aile fotoğrafında bile yer almadı. Rus lider iddialarında bir adım daha öteye giderek, Rus uçağının, IŞİD petrolünün Türkiye’ye rahat girmesi için vurulduğunu öne sürdü. Erdoğan, Putin’i iddiasını ispat etmeye çağırdı.

İşte iki liderin karşılıklı söz düellosu;

Putin:Elimizde yeni kanıtlar var. Mesele, Suriye’deki Türkmen halkını savunmak değil. Türkmenler işin bahanesi. Uçağımızı bir daha emin oluyoruz ki Suriye’den İŞİD petrol kervanlarını rahatça Türkiye’ye girişini sağlamak için vurdular.

Erdoğan: Türkiye DAİŞ’ten (IŞİD) petrol alıyor yakıştırması ahlaki değil. DAİŞ(IŞİD) terör örgütünden petrol alan kişilerden bir tanesi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu, Amerikan Hazine Bakanlığı tarafından söylenilen George Hasasi’dir. Bunu Amerikan Hazine Bakanlığı da açıkladı. Önce bunu açıklasınlar. İftiralarla bunlar yürümez.

Putin: Son günlerde ’emri Erdoğan vermemiş’ diyorlar. Bizim için bunun artık hiçbir önemi kalmadı.

 

Erdoğan: Bu uçakların içinde bir tanesi Suriye’dekilerin eline, diğeri de Türkmenlerin eline ölü olarak geçiyor. Biz daha sonra onlardan Hatay Valiliğimizin girişimiyle alıp Ankara’ya getirdik.

Putin: Rusya’da ve özellikle Kafkaslar bölgesinde bizimle savaşan teröristler çoğu zaman Türkiye’de peydahlanıyor. Burada Türkiye yönetimi himayesi altında bir süre saklandıktan sonra tekrar Rusya topraklarında belirerek terör eylemleri düzenliyor. Biz Türkiye yönetimiyle defalarca bu konuyu gündeme getirdik. Ama şimdiye kadar maalesef bu konuda da Türkiye’den yardım ve anlayış görmedik.

Erdoğan: İspatlarsan ben bu makamda durmam. Putin’e de bunu soruyorum: Sen o makamda durur musun?

 

“IŞİD Petrolü ve Türkiye” haberini okumak için buraya tıklayın