07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Asıl Mesele Türkmenler Mi?

Asıl Mesele Türkmenler Mi?

Tayyip Erdoğan Rus uçağının vurulmasından sonra dün akşam Öğretmenler günü resepsiyonunda konuştu : Türkiye, Suriye’de zalim rejime karşı kurtuluş savaşlarını veren muhalif grupları samimiyetle destekliyor. Burada yalnız bir şeyin altını çizmem lazım, Bayırbucak Türkmenleri’nin bulunduğu, DAEŞ (IŞİD)terör örgütünün olduğu bölge değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır, soydaşlarımız vardır, akrabalarımız vardır. ‘DAEŞ(IŞİD) terör örgütünü vuruyoruz’ diyerek orada Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır” dedi.
Erdoğan açık bir şekilde Suriye muhaliflerini desteklediklerini söylüyor. Suud-Katar-Türkiye üçlüsü’nün desteklediği muhalifler kim? El nusra yani El kaide çizgisindeki cihatçılar. Peki Erdoğan’ın Bayırbucak Türkmenleri yaşıyor dediği bölgede başika kimler var. Bunun yanıtını Radikal Gazetesi’nden Fehim Taştekin yazdı. Şimdi bu satırları okuyalım;
“Dünya gelişmeleri Anadolu Ajansı ya da MİT’e angaje Türkmen temsilcilerin demeçleriyle izlemiyor. Bu olay uluslararası toplumun nezdinde sanıldığı gibi Türkiye’yi ‘Türkmenlerin hamisi’ pozisyonuna değil ‘terör örgütlerinin koruyucusu’ durumuna sokabilir.
Çünkü Rus uçağının operasyon düzenlediği bölgede yaşananlar Türkiye’nin hikâyesini o kadar da haklı çıkartmıyor. Şöyle ki, Lazkiye’nin doğusunda Bayır-Bucak bölgesinde kendi köylerini korumak için silahlanmış insanlar var, bu doğru. Ama çatışmalar daha çok erişimi zor dağlık kesimlerde yaşanıyor. Ve operasyonların hedefinde Fetih Ordusu çatısı altında buluşan örgütler var. Bir kere bölgede öne çıkan örgütler Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi ve Ahrar el Şam. Nusra, Bayır-Bucak’ta çektiği görüntüleri yayarak sürekli şov yapıyor. Bu bölgenin bir diğer özelliği IŞİD’e katılmayan yabancı cihatçıların da üstlendiği yer olması. Çeçenler olmak üzere Kafkasyalı cihatçılar bölgede çok aktif. Faslı cihatçıların oluşturduğu Hareket Şam el İslam da bu bölgede. Yine son aylarda sahaya sürülen Uygurlar da yeni cihatçı güç olarak orada. Bu gruplar ideolojik olarak Kaide çizgisindeler. Yani IŞİD’den bir ton açıklar, o kadar. Çok dillendirilen Türkmen birliklere gelince: Bir kere bunların gücü çok abartılıyor. İkincisi Türkmenler de Nusra ile birlikte hareket ediyor. Mesela en çok öne çıkan Sultan Abdulhamid Han Tugayı, Nusra’nın müttefiki. Bu örgüt Osmanlı topraklarını savunduklarını ve gayri Müslimlerle savaştıklarını deklare etmişti. Düşman listeleri de Türkiye’nin resmi söylemiyle özdeş: Esad ve Rojavalı Kürtler.
Adı en çok duyulanlardan Sultan Selim Tugayı da 2012’de bir Alevi köyünü basarak adını duyurmuştu. Batı-Körfez ittifakının titrediği bu örgütlerin sicili temiz değil. 2013’te Lazkiye’deki Alevi köylerini basıp 200 sivili öldüren bu örgütlerdi. Operasyona ‘Ümmetin Annesi Ayşe’ adını vermişlerdi. 2014’te Keseb’i ele geçirip Ermenileri sürenler de bunlardı.

TELAFER’DEKi KATLİAM’DA NEDEN SUSULDU ?

Fehim Taştekin’in yazısında dikkat çekici olan bir bölümde Türkmen hassasiyetinin Musul ve Tel Afer’deki katliamlarda sessiz kalınması. Taştekin’in yorumu şöyle;
Bölgenin bu durumunu da uluslararası aktörler bilmiyor mu sanıyorsunuz? Mesele sunulduğu gibi basitçe Türkmenlerle ilgili bir hassasiyet değil. Türkmen hassasiyetinde samimi olunsaydı IŞİD Haziran 2014’te Musul ve Tel Afer’deki Türkmenleri katlettiğinde ya da katliamdan kaçan Türkmenler Musul-Erbil arasında sıkışıp kaldığında sessiz kalınmazdı. Beşir kasabası aylarca IŞİD’in kuşatması altında kaldı, kimse ses vermedi. Taze Hurmatu ve Tuz Hurmatu’da Türkmenler direnirken Türkiye yanlarında olmadı.
Mesele Türkmenler değil IŞİD’in elindeki Azez-Cerablus hattı boşalırsa burayı kimin kontrol edeceğine dair hesaplarla ilgili. Mesele Halep’in kuzeyinde ve İdlip kırsalında Türkiye destekli grupların elindeki bölgelerin tutulmasıyla ilgili. Maalesef bazı Türkmenler de bu oyunda kullanıldı. “
Putin’in G-20 zirvesinde söylediği “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bunlar arasında G20 üyeleri de var” demişti. Bu açıklamadan sonra 19 Kasım’da Rus jetleri IŞİD’e ait petrol taşıyan 500 tankeri vurdu. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, “Sadece birkaç günde Rus jetleri IŞİD’in Suriye’den Irak’a petrol taşıyan 500 tankerini vurdu. Bu durum militanların enerji kaynakları ihracatını önemli ölçüde baltaladı. Zira örgüt gelirini petrol kaçakçılığından elde ediyor” demişti.

Bölgede olan bitene IŞİD petrollleri açısından da bakmak lazım.

“IŞİD Petrolü Ve Türkiye” haberini okumak için buraya tıklayın