02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Suriye’ye Operasyon Başladı…İran Destekli Güçler de Hedefte
Suriye’ye Operasyon Başladı…İran Destekli Güçler de Hedefte

Suriye’ye Operasyon Başladı…İran Destekli Güçler de Hedefte

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı basın açıklamasında İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’ye yönelik operasyonun başlatıldığını duyurdu. Operasyon kapsamında Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda hedef alındı. ABD, operasyonda İran destekli güçlerin de hedef alındığını duyurdu. Pentagon’dan yapılan son açıklamaya göre operasyonun ilk adımı tamamlandı.

Suriye’ye Operasyon Başladı…İran Destekli Güçler de Hedefte

Suriye’nin Doğu Guta kentinde kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump’ın kısa süre içinde ABD’nin Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin Suriye’nin vurulması emrini verdiğini açıkladı.

Trump yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Suriye kimyasal silah kullanımını durdurana kadar müdahalede bulunacaklarını söyledi. Ayrıca Suriye’ye destek veren Rusya ve İran’a da uyarıda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu.

Trump sözlerini “Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD’yi korusun.” diyerek bitirdi.

Trump, İran ve Rusya’ya yönelik “Bugün suçlu Esed rejimine en çok ekipman, finans sağlayan ve destek veren iki yönetime de bir mesajım var: İran ve Rusya’ya. Ne tür bir millet, masum kadın, çocuk ve erkekleri kitlesel olarak katleden bir suçluyla bağlantılı olmak ister ki? Toplumlar, dostluklarını sürdürdükleri ülkelerle değerlendirilir. Hiçbir devlet vahşi diktatörleri destekleyerek uzun süre devam edemez” dedi.

Rusya’dan Suriye’ye başlatılan operasyona ilişkin ilk açıklama

ŞAM’DA PATLAMA SESLERİ: HEDEFLER VURULUYOR

Reuters Şam’ın doğusundan birçok patlama sesi geldiğini duyurdu. Suriye hava savunmasının aktif olduğu bildirildi. Saldırıda Tomahawk füzeleri kullanıldığı aktarıldı.

Yerel kaynaklar Şam Havalimanı’nın vurulduğunu açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre Bilimsel Araştırma Tesisi, Suriyeli Ordu Üssü vuruldu. Barza’daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu.

SURİYE: 13 FÜZEYİ DÜŞÜRDÜK

Suriye Devlet Televizyonu, Şam’a yönelik yapılan füze saldırılarında 13 füzenin hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

“İRAN DESTEKLİ GÜÇLER DE HEDEF ALINDI”

Operasyon kapsamında Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda hedef alındı. ABD, operasyonla İran destekli güçlerin de hedef alındığını duyurdu.

ŞAM’DA SİRENLER ACİL KODUYLA ÇALDI

ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Suriye’de hedefleri vurmaya başlamasından sonra Şam’da siren sesleri duyuldu. Sirenler acil koduyla çaldı.