07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Pentagon Sözcüsünden Afrin Operasyonu Uyarısı
Pentagon Sözcüsünden Afrin Operasyonu Uyarısı

Pentagon Sözcüsünden Afrin Operasyonu Uyarısı

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Afrin operasyonu çerçevesindeki tartışmaları değerlendirdi: Afrin’e giden YPG’ye destek yok…Türklerin Afrin’den Menbiç’e geçmeyeceğini umuyoruz. Menbiç’ten çekilme planımız yok. IŞİD dışında bir şeye odaklanmaya karar verirlerse – ki bu Türkiye de olabilir, rejim de olabilir – destekleri kesilir.

Pentagon Sözcüsünden Afrin Operasyonu Uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye’nin Afrin’de devam eden Zeytin Dalı harekâtına ilişkin Washington tarafındaki son tespitleri anlattı. Pahon, bugüne kadar Türkiye ile devam eden temasların ve diplomasinin Menbiç’te gerilimin tırmanmasının önlenmesi açısından başarılı olduğunu söyledi.

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel’e konuşan Pahon’un açıklamaları özetle şöyle:

“Afrin operasyonu IŞİD’e karşı kazanımlarımızı kaybettirecek potansiyelde”

“Türklerin Afrin’den Menbiç’e geçmeyeceğini umuyoruz. Bu konuda gerçekten kaygılıyız. Bunun IŞİD ile mücadeleyi raydan çıkarma potansiyeli var. Bu, bugüne kadar ortaya koyduğumuz çalışmanın büyük ölçüde dikkatini dağıtacak bir şey. Türkiye’nin terörizm ve sınırlarındaki terör grupları konusunda ciddi kaygıları olduğunu anlıyoruz. Bunun tamamen farkındayız. Türkiye ile elimizden geldiği ölçüde birlikte çalışıyoruz ancak bu operasyon IŞİD’e karşı kazanımlarımızın bir kısmını kaybetmemize neden olacak bir potansiyel taşıyor.”

“Sürekli temastayız”

“Sürekli temastayız. Suriye gibi karmaşık savaş bölgelerinde diplomasi her zaman anahtardır. İki tarafa da gerilimi daha fazla tırmandırmamaları ve dikkati IŞİD’den dağıtmamaları için çağrı yaptık. Bildiğiniz gibi biz Afrin’de yokuz. Oradakiler bizim desteklediğimiz güçler arasında değil. Suriye ölçeğinde bugüne kadar nispeten güvenli bir alan olan Menbiç’te bugüne kadarki kazanımlarımızı korumak kritik önemde.”

“SDG ile sadece IŞİD ile savaş ekseninde ilişkimiz var”

“ABD’nin SDG ile ilişki çerçevesine giren gruplarla girmeyenleri anlamak önemli. Bizim SDG ile ilişkimiz IŞİD ile mücadele çerçevesinde devam ediyor. SDG ile sadece IŞİD ile savaş ekseninde bir ilişkimiz var. SDG içinde IŞİD ile mücadele eden gruplarla çalışıyoruz. Bu mücadeleden çıkan ya da Afrin’e giden birimler ABD tarafından desteklenen birimler değil.”

“YPG’nin bütün unsurları SDG çatısı altında değil”

“YPG’nin bütün unsurları SDG çatısı altında değil. Bizim birlikte çalıştıklarımız YPG’nin IŞİD ile mücadeleye odaklanan birimleriyle SDG çatısı altına girenler.”

“Eviniz köyünüz saldırı altında ve gidip savunuyorsunuz”

“Biliyorum çok kafa karıştırıcı… Bizim Suriye stratejimiz tamamen o bölgenin yerel savaşçılarıyla IŞİD ile mücadele üzerine kurulu. IŞİD’le mücadele ilerledikçe bazı birimler gerekli olduğunda ülkenin başka bölgelerine yönlendi. Bahsettiğiniz savaşçılar Afrin’i savunmak için Afrin’e döndü mesela. Ve bu insanların bir kısmı zaten Afrinli. Eviniz köyünüz saldırı altında ve gidip savunuyorsunuz. Umuyoruz ki, bunu yapmak için dönenler az sayıda bir grup savaşçıdır. Biz Türkiye’den bu operasyonun ölçeğini ve zamanını sınırlamasını istedik ki, böylece IŞİD üzerindeki baskıyı devam ettirebilelim.”

“Menbiç Askeri Konseyi SDG ile aynı hizada”

“Menbiç’te bugün ABD’nin tek ortaklığı Menbiç Askeri Konseyi ile. Eğit-donat programını bu konsey ile birlikte yürütüyoruz. Yüzde 60’ı Arap, yüzde 40’ı ise Kürt, Çerkez ve Türkmenlerden oluşan bir yapıdan bahsediyoruz. Menbiç Askeri Konseyi SDG ile aynı hizada. SDG’nin parçası mı yoksa onlarla sadece bağlantılı mı tam olarak emin değilim. Ama uyum içinde çalışıyorlar.”

“Mınbiç’ten çıkmak şu anda planladığımız bir şey değil”

“Şu anda bunun olmaması ve gerilimin düşürülmesi için Türkiye ile görüşmelerimiz sürüyor. Mınbiç’ten çıkmak şu anda planladığımız bir şey değil. Türkiye bir NATO müttefiki ve 1950’lerin ortasından beri ilişkimizde Türk askeriyle herhangi bir çatışmamız yok. Bunun bu şekilde devam etmesini temenni ediyoruz. Hükümetlerimiz bunun olmaması için her seviyede temasta.”

“IŞİD dışında bir şeye odaklanandan desteği keseriz”

“PKK, ABD için yabancı bir terör örgütüdür. Ne PKK’yı ne de onunla aynı hizadakileri destekliyoruz. Bizim birlikte savaştıklarımız güvenlik taramasından geçmiş Suriye muhalefetinin üyeleri. Eğer bu birimler IŞİD dışında bir şeye odaklanmaya karar verirlerse – ki bu Türkiye de olabilir, rejim de olabilir – destekleri kesilir.