07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ÖSO’cuların Ganimet Savaşı: 10 Ölü
ÖSO’cuların Ganimet Savaşı: 10 Ölü

ÖSO’cuların Ganimet Savaşı: 10 Ölü

Afrin’de ÖSO gruplarından Hamza Tugayı üyelerinin, Ahrar’uş Şarkiye’ye bağlı bir kişiye suikast düzenlemesinin ardından iki grup arasında çatışmalar yaşandı.

ÖSO’cuların Ganimet Savaşı: 10 Ölü

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin duyurduğuna göre, çatışmalarda 7 cihatçı öldü, 130’dan fazla kişi de tutuklandı. Çatışma, el Hamza Tugayları ile savaşçılarının büyük çoğunluğu Deyr el Zor bölgesinden gelen Ahrar el Şarkiye grupları arasında çıktı. İddiaya göre çatışmalar ganimet paylaşımında meydan gelen anlaşmazlıktan dolayı meydana geldi.

Sol Haber Portalı’nın haberine göre en az 10 cihatçının öldüğü çatışmaların ardından, Ahrar’uş Şarkiye üyeleri Hamza Tugayı’nın El Bab’da bulunan karargahına baskın gerçekleştirdi.

Al Masdar ajansının haberinde ise Ahrar el Şarkiye’nin bir komutanının El Hamza militanları tarafından öldürüldüğü, çatışmaların bunun üzerine patlak verdiği belirtildi.

200 kadar Hamza Tugayı üyesini tutuklayan Ahrar’uş Şarkiye, tutuklanan ÖSO üyelerinin görüntülerini yayımladı.

Çatışmaların yükselmesi üzerine iki grubun liderlerinin Türkiye’nin aracılığıyla buluştuğu ve 6 maddelik bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Anlaşmaya göre iki tarafın da çatışmaya son vermesi, sivillere zarar veren kişileri teslim etmesi, iki taraftan tutuklu bulunan kişilerin serbest bırakılması ve serbest bırakılan cihatçılara silahlarının geri verilmesi, çatışmalarla ele geçirilen yerlerin karşılıklı olarak bırakılması öngörülüyor.

Görüşmelere TSK’den de bir yetkilinin katıldığı söyleniyor.