07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Macron da Kandırdı: Kürtlere Destek Garantisi Verdik
Macron da Kandırdı: Kürtlere Destek Garantisi Verdik

Macron da Kandırdı: Kürtlere Destek Garantisi Verdik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Kürtlere destek garantisi verdik” açıklamasında bulundu. Buna göre Macron, “DSG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek” dedi. Erdoğan Paris ziyaretine ilişkin 7 Ocak 2018’de yaptığı açıklamada:  Suriye’deki gelişmeleri ele aldık. Bu konudaki düşüncelerimiz örtüşüyor” demişti.

Macron da Kandırdı: Kürtlere Destek Garantisi Verdik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamada, “YPG dahil Kürt yetkililere Suriye’nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik. DSG ve Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek” ifadeleri yer aldı.

Macron’un, Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) temsil eden bir heyetle görüşmesinde, Fransa’nın PKK’ye karşı verdiği mücadeleyi ve Türkiye’nin güvenliğine olan bağlılığını hatırlattığı belirtildi.

Fransız güçlerinin süratle Menbiç’e konuşlanacağı garantisi

Heyet tarafından Macron’a Suriye’nin kuzeyindeki insani durum hakkında bilgi verildiği kaydedilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron’un ise “DSG’nin Fransa’nın da içinde olduğu uluslararası koalisyonla beraber terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını” söylediği aktarıldı.

Fransız Le Parisien gazetesinin haberine göre de Macron, Suriyeli Kürt heyetine Fransız güçlerinin Menbiç’e hızla konuşlandırılabileceğinin garantisini verdi.

Fransa’nın ‘Menbiç’e asker gönderme’ sinyali, ABD’nin Suriye’den çekileceğini ilan etmesinden hemen sonra geldi.