07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kılıçdaroğlu’na Tazminat Cezasında Büyük Şüphe
Kılıçdaroğlu’na Tazminat Cezasında Büyük Şüphe

Kılıçdaroğlu’na Tazminat Cezasında Büyük Şüphe

Cumhurbaşkanı ve yakınlarının ‘Man Adası’ iddiası nedeniyle açılan davada, Kılıçdaroğlu tazminata mahkûm edildi. Tazminat kararı veren hâkimin daha önce FETÖ gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu’na Tazminat Cezasında Büyük Şüphe

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’Nun haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Man Adası’na usulsüz bir şekilde para transfer ettiği iddiası üzerine açtığı davada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hem kendisi hem de yakınları adına toplam 197 bin TL tazminat kazandı. Tazminata karar veren hakim Ülkü Ergin’in daha önce FETÖ gerekçesiyle ihraç edilip, tutuklandığı ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celil Çelik, duruşma öncesinde reddi hakim talebinde bulundu. Hakim Ülkü Ergin, bunun üzerine reddi hâkim talebini reddetti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, dosyaya giren yeni bir belgeyi incelemek veya beyanda bulunmak için ek süre istedi. Ancak Hâkim Ergin bu talebi de reddetti. Çelik bunun üzerine, , “Zihninde var olan hukuka aykırı kararı oluşturmak amacıyla ivedilikle karar vermeye yönelik yaklaşımını sergilemesi nedeniyle yargılamayı protesto etmesi için cüppemizi çıkararak mahkeme salonunu terk ediyoruz” dedi ve salonu terk etti.

Mahkemenin sadece tazminat talebini karara bağlamadığı, kendisini bir ceza mahkamesi yerine koyarak Man Adası belgeleri üzerinde de bir değerlendirme yaptığı görüldü. Mahkeme kararında, “İddiaların tamamen gerçek dışı olduğu yurdışına herhangi bir para gönderilmediği sabit olduğu anlaşılmakla” ifadeleri kullanıldı. Mahkeme, Erdoğan’a 110 bin TL manevi tazminat verilmesine hükmetti. Erdoğan’ın yanısıra, Man Adası belgelerinde ismi geçen Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’a 15 bin TL; Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’e 17 bin TL, Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’a 25 bin TL, Erdoğan’ın dünürü Osman Ketenci’ye 20 bin TL, Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan’a da 10 bin TL tazminat verilmesini kararlaştırdı.

FETÖ’DEN TUTUKLANIP SERBEST BIRAKILDI

Hâkim Ergin’in, Edirne Enez Hakimliği’nde görevliyken, darbe girişiminden kısa süre sonra, FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındığı, tutuklandığı ve ihraç edildiği ortaya çıktı.

Doğan Haber Ajansı’nın 20 Temmuz 2016 tarihli haberine göre 14 saat süren yargılamanın ardından hakim Ergin, diğer hakim ve savcılarla birlikte tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konuldu. Ancak hakim Ergin’in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 18 Ekim 2016 tarihli 1880 sayılı adli yargı kararnamesi ile Enez Hakimliği’nden İstanbul Anadolu Hakimliği’ne atandığı ortaya çıktı. Yüksel’in serbest bırakıldığı ve görevine iade edildiği bilgisi basına yansımadı. Hakim Ergin, Haziran 2015 kararnamesi ile de Kemer Hakimliği’nden Enez Hakimliği’ne atanmıştı.