02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Erdoğan: Yazıklar Olsun, Gereği Yapılacak
Erdoğan: Yazıklar Olsun, Gereği Yapılacak

Erdoğan: Yazıklar Olsun, Gereği Yapılacak

AKP grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan  AKP Genel Başkanı  Tayyip Erdoğan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un sözlerine tepki gösterdi:Yazıklar olsun gereği yapılacak… Başbuğ MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin de hedefindeydi.

Erdoğan: Yazıklar Olsun, Gereği Yapılacak

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, ”Afrin siyasete alet edilmesin” açıklamasıyla ilgili ”Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanı’ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun gereği yapılacak” diye konuştu.

Bahçeli: Afrin üzerinden siyasi hesaplar yaptığını söyleyenler karaktersizdir

Afrin Harekâtı’nın siyasete alet edilmesini eleştiren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a tepki gösteren Bahçeli ise ” Partimizin Afrin üzerinden siyasi hesaplar yaptığını söyleyenler karaktersizdir. Neymiş, Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemeliymiş. Bunu söyleyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuş’a sormak lazım. Afrin’i siyasete alet edenler kimlerdir? Kimi kastediyorsun? PKK’ya laf etmeyenler neyden gocunmuşlardır? Askerlerimiz operasyondayken PYD’ye selam gönderip, cesaretlendirip, tek söz etmeyenlerin maksadı nedir? Siyaset beka mücadelesini konuşmayacaktır da neyi konuşacak? Kuş ve böcek türlerinden mi bahsedelim?” ifadelerini kullandı.

İlker Başbuğ ne demişti?

“Siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil”

“Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG’ye, PYD’ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder.”