07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Döviz Rekor Kırdı, Benzine Zam Gelemedi
Döviz Rekor Kırdı, Benzine Zam Gelemedi

Döviz Rekor Kırdı, Benzine Zam Gelemedi

Haftanın ilk işlem gününde; dolar 4.54lira ile sterlin de 6.0819 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine yükselirken, avro da 5.34 lira ile rekor düzeyine yaklaştı.  Benzine 27, motorine de ise 32 kuruşluk zam yapıldı. Ancak hükümetin 24 Haziran öncesi aldığı karardan dolayı bu zam, pompaya yansımadı.

Döviz Rekor Kırdı, Benzine Zam Gelemedi

Merkez Bankası’nın geçen hafta ortasında “Gerekli adımlar atılacaktır” açıklaması sonrası rekor düzeylerinden 8-10 kuruş gerileyen dövizler, yeni haftaya yeni rekor düzeylerde başladı. Erken işlemlerde dolar 4.51-4.52 lira aralığında, avro 5.30 – 5.31 lira aralığında ve sterlin de 6.07 – 6.08 lira aralığında işlem görüyordu.

Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı açıklama öncesi; dolar 4.5011 lira ile, avro 5.33 lira ile, sterlin de 6.0698 lira ile tarihi rekor düzeylerini görmüştü.

Merkez Bankası’ndan önceki gün yapılan açıklamada, “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” denildi.

Geçen haftanın son işlem gününe günlük yüzde 0.16 artışla 102 bin 33 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi de (BİST100) haftayı, günlük yüzde 0.53 artışla 102 bin 410 puandan kapattı.

Akaryakıta zam gelemedi

Dövizde ve brent petroldeki hızlı artışa bağlı olarak akaryakıt ürünlerinde zamlar peş peşe geldi. Hükümet, zamların artmaması için ÖTV önlemini getirdi. Bu karara göre akaryakıt ürünlerinin yurt içi rafineri çıkış tutarında, uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı artışlarda ÖTV, gerçekleşen artış tutarı kadar düşürülecek.

Alınan kararın ardından dövizdeki artışın devam etmesi sonrası, döviz kuru ve petrol ile endeks değerlerindeki artış motorinde 32, benzinde 27 kuruş zammı gündeme getirdi. Ancak bu tutarların karşılığına denk gelen ÖTV düşürüldü ve zamlar pompaya yansıtılmadı.