07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Beyefendi Böyle İstiyor… O Maça Çıkılacak”
“Beyefendi Böyle İstiyor… O Maça Çıkılacak”

“Beyefendi Böyle İstiyor… O Maça Çıkılacak”

Beşiktaş’ın maça çıkmama kararının ardından siyaset arenası da hareketlendi. Beşiktaş’ın sahaya çıkmamasının olumsuz yansımaları olacağını düşünen siyasiler, karara müdahale etmeye çalıştı.

“Beyefendi Böyle İstiyor… O Maça Çıkılacak”

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Finalinde Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan rövanş karşılaşması, maçın 57. dakikasında çıkan olaylar ve Şenol Güneş’in yaralanması nedeniyle hakem Mete Kalkavan tarafından tatil edilmişti.

Maçta yaşananlar ülke gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada “Kumpas var” demiş ve “Bu, futbol teröründen öte bir şey. Dikkat ettiyseniz hep kornerlerin orada oldu. Tribünlerdeki terörü birileri organize etti” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu, derbide yaşananlarla ilgili yaptığı toplantıda, maçın kaldığı yerden, seyircisi devam etmesine karar verdi. Federasyon maçın 3 Mayıs’ta oynanmasına hükmetti.

Federasyonun kararının ardından Beşiktaş Yönetim Kurulu maça çıkmama kararı aldı. Beşiktaş kararının gerekçesini ise şöyle anlattı:

“Hukuka aykırı alınan bu karara tepkimizi göstermek adına sahip olduğumuz tek çözümü ortaya koyarak, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü oynanması kararlaştırılan maça çıkmama kararı aldığımızı bildirmek isteriz.

Bu kararımızın Büyük Beşiktaş taraftarının da sesini duyurması adına en vakur duruş olacağına inancımız sonsuzdur.

115 yıldır hep sahada olduk, hep sahada kazandık, berabere kaldık ya da kaybettik. Masada kaybeden olmayı kabul etmemek için 3 Mayıs 2018 Perşembe günü sahada olmayacağız.”

“Karar benim kararım değil camia da böyle istiyor”

Beşiktaş’ın bu kararının ardından siyaset arenası da hareketlendi. Beşiktaş’ın sahaya çıkmamasının olumsuz yansımaları olacağını düşünen siyasiler, karara müdahale etmeye çalıştı. Odatv’nin kulislerden edindiği bilgilere göre; Spor ve Gençlik Bakanı Osman Bak, Beşiktaş’ın başkanı Fikret Orman’ı arayarak, takımın sahaya çıkmasını istedi.

Orman ise bu talebe “karar benim kararım değil camia da böyle istiyor” yanıtını verdi.

Bakan Bak, Orman’ın bu yanıtının ardından “Beyefendi böyle istiyor” karşılığını verdi. Bak, Erdoğan’ın olayların büyümemesi konusunda Beşiktaş’ın adım atmasını istediğini söyledi.

Bakan Osman Bak’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı adres göstermesinin ardından, Fikret Orman, Erdoğan’la görüştü. Erdoğan, Orman’dan maça çıkılmasını istedi ve “Gereğini yap” dedi.

Kulislerde, Erdoğan’ın talebi üzerine Beşiktaş’ın 3 Mayıs’ta oynanacak maça yüksek ihtimalle çıkacağı konuşuluyor.